Stojíte pred zrkadlom a znechutene skonštatujete, že vyzeráte ako, prepáčte za výraz, dobre vypasený záchodový pavúk. Brucho vám narástlo do úctyhodných rozmerov, končatiny sú akési tenké, mľandravé, svaly pomaly, ale isto, miznú. Nebudeme riešiť, ako ste sa k takémuto žalostnému stavu dopracovali, radšej poradíme, ako ho zvrátiť. Najjednoduchšou a najistejšou cestou k dokonalému telu je raz a navždy skoncovať s lenivosťou a vypestovať si doživotnú závislosť od činiek. Tu sú naše rady, ako na to.

Prieskum terénu

Prvá návšteva fitka zvyčajne nebýva veľmi príjemná. Pri tých vymakaných borcoch si pripadáte ako lúzer, nemáte šajnu, na čo slúžia všetky tie mašiny, ako sa správne dvíhajú činky. Potlačte svoje mužské ego a obráťte sa na profesionálneho trénera. Pokiaľ nik taký vo fitku nie je, pokojne poproste o radu nejakého týpka, ktorý už má evidentne niečo odmakané. Nadupaní svalovci síce vyzerajú dosť tvrdo a neprístupne, ale väčšinou sú to pohodoví chalani, ktorí začiatočníkom radi pomôžu.

Zlá technika vás odrovná

Alfou a omegou posilňovania je správna technika cvičenia. Pokiaľ toto hneď od začiatku zanedbáte, koledujete si o zranenie a s činkami skončíte skôr, ako vôbec začnete. Prvé tréningy zamerajte hlavne na to, aby ste jednotlivé cviky robili technicky správne, až potom môžete uvažovať o zvyšovaní váh. Na začiatku to s nimi nepreháňajte, aby vás pekelná svalovica nevyradila z prevádzky na niekoľko dní. (Pozor, nehovoríme o tej bežnej, ktorá sa dostaví po každom intenzívnom tréningu a signalizuje napredovanie.)

Aby vám po mesiaci nedošla para

Dôležitá je pravidelnosť. Darmo budete vo fitku makať o dušu spasenú trikrát do týždňa celý február a marec, keď v apríli pričuchnete k činkám len raz a radšej pôjdete vymetať bary. Takýmto štýlom si závislosť od „železa“ nikdy nevypestujete.

Hora svalov na špáradlách

Veľa „borcov“ robí jednu zásadnú chybu. Zamerajú sa iba na vrch tela, teda na hrudník, chrbát, ramená, biceps, triceps, ale brucho a nohy neposilňujú vôbec. Chyba!  Pokiaľ má byť vaše telo ozaj krásne a symetrické, dajte poriadne zabrať každej jednej svalovej partii. Ideálne je zostaviť si podrobný tréningový plán.

Ako sa dopracovať k tehličkám na bruchu

Poctivo cvičíte niekoľko mesiacov, prvé výsledky sa už dostavili, na povrch sa predral biceps aj triceps, na vašom svalnatom ramene by rada spočinula nejedna krásna deva, stehná a zadok tiež nevyzerajú najhoršie, len to nešťastné brucho vám ešte stále trochu pripomína záchodového pavúka. Je najvyšší čas zamyslieť sa nad vašimi stravovacími návykmi, lebo ich výkladnou skriňou je práve brucho. Aj keby ste urobili tisíc brušákov každý tréning, pokiaľ nezmeníte stravu, na tehličky zabudnite.

Zdravé jedlo nie je diéta

Na tému zdravej výživy sa toho popísalo už toľko, že sa jej dotkneme len okrajovo. Základ je vylúčiť zo svojho jedálnička mastné, vyprážané, múčne jedlá, údeniny, sladkosti, biele pečivo a nahradiť ich kvalitným mäsom, rybami, strukovinami, mliečnymi výrobkami, vajíčkami, rôznymi obilnými vločkami, celozrnnými produktmi, ovocím, zeleninou. Ideálne je zmeniť aj domácu technológiu prípravy jedál. Zabudnite na vyprážanie a chudé mäsko radšej pečte, grilujte alebo duste, majonézu v šalátoch nahraďte jogurtom a keď sa neviete vzdať sladkého, namiesto rafinovaného cukru používajte med alebo stéviu. Pokiaľ nabehnete na takýto systém, po istej dobe budete brať ako samozrejmosť taký spôsob stravovania, ktorý možno v súčasnosti pokladáte za diétu. Ideálne je ostať pri ňom celý život.

Prirodzená strava verzus doplnky výživy

Dostávame sa k otázke doplnkov výživy. Snáď najobľúbenejšími sú rôzne proteínové nápoje. Pokiaľ máte dilemu, či investovať radšej do kvalitnej stravy alebo do doplnkov, odpoveď je jednoznačná – A je správne. Žiaden práškový proteín totiž nenahradí kvalitné prirodzené jedlo. Stále ide len o doplnok. Ale pokiaľ ste už výkonnostne niekde hore, poprípade ste dospeli až do súťažného štádia, užívanie doplnkov je namieste. Samozrejme, s rozumom.

Dajte telu zabrať

Pristavme sa pri intenzite tréningu. Po určitom čase zistíte, že s nárastom svalovej hmoty, a teda aj sily, si telo pýta stále vyššie a vyššie dávky záťaže. Doprajte mu ich, len vtedy budete odchádzať z fitka príjemne unavený, plný endorfínov a s pocitom, že stále napredujete.

Fitko nie je debatný krúžok

Vo fitku ste už, takpovediac, stály inventár, pravidelne sa tam stretávate so známymi tvárami. Prehodiť s ostatnými medzi jednotlivými sériami pár slov je OK, ale nemýľte si posilňovňu s debatným krúžkom. Chodíte tam predsa v prvom rade cvičiť, zdokonaľovať svoje telo, nie nadväzovať nové kamarátstva či baliť baby. Tým nechceme povedať, že aj takéto príjemné veci sa medzi činkami nemôžu pritrafiť, len naznačujeme, že toto nie je vaša priorita. Rozvíjať vzťahy s ľuďmi, ktorých ste vo fitku spoznali, môžete aj mimo neho.

Vitajte v klube závislákov!

Závislosť od činiek je jednou z najkrajších a najzdravších. Jej najväčšou výhodou je, že si ju môžete vypestovať v ktoromkoľvek veku a pri dodržaní našich rád budete zaručene napredovať. Po pár mesiacoch sa pristihnete pri tom, že po vynechanom tréningu nie ste vo svojej koži, niečo vám chýba, telo si pýta svoju dávku. A o rok, dva, si uvedomíte, že šport je pre vás takou istou samozrejmosťou ako dýchanie, prijímanie potravy, spánok či iné príjemné činnosti. 🙂

Foto: Facebook