Kedysi jeden štát, dnes už len susedské krajiny. Ako už iste tušíte, reč je o Česku a Slovensku, ktoré sa za 23 rokov svojej samostatnosti poriadne zmenili. Nech už máme na „bratov“ názor akýkoľvek, jedno je isté – oba štáty sa rozhodne majú čím pochváliť. 

Uvedomujú si to aj Česi, ktorí nám v dobrom závidia Tatry, borovičku aj históriu. Pozrite si 10 bodov, na ktoré máme byť podľa západných susedov obzvlášť hrdí a ktoré by vo svojej krajine privítali aj oni.

Jazyk

Mnohí tvrdia, že slovenčina sa na češtinu ani zďaleka nechytá. Zdá sa ale, že pravdou môže byť presný opak. Česi si totiž náš jazyk a jeho ľubozvučnosť častokrát pochvaľujú. A to aj napriek tomu, že nepatrí k tým najľahším.

Borovička, Tatranský čaj

Česi síce majú pivo, ale to sa na slovenské špeciality borovičku a tatranský čaj po alkoholovej zložke ani nechytá. Naši západní susedia by s borovičkou mohli porovnať napríklad vodku z Prahy alebo moravskú slivovicu. Avšak zdá sa, že slovenský mok víťazí.

Foto: YouTube.com

Jánošík

Česi nám v dobrom závidia históriu, ako aj národného hrdinu. Nečudo. Jánošík bol predsa len o čosi živší a reprezentatívnejší ako český Švejk. Napokon, predstavte si Švejka zaveseného za rebro…

Maďari

OK, my na menšinu na našom území zvykneme aj nadávať a mnohé krajiny sa nám kvôli Maďarom posmievajú, Česi nám ich však závidia. Podľa nich totiž môžeme každý problém aspoň na niekoho zvaliť.

Treska v majonéze

Pokrm, ktorý si rád dá robotník na stavbe, popredný manažér, ale aj študent vysokej školy. Jednoducho jedlo pre každého! Aj tak možno označiť obľúbenú tresku, ktorá vytvára v kombinácii s rožkom ťažko odolateľný pokrm.

Foto: Rybazilina.sk

Tatry

Predpokladáme, že na tento bod ste čakali najviac. A dočkali ste sa. Hoci Česko nie je úplne rovinatou krajinou, horami, ako sú Tatry, nedisponuje. Ak by sme mali porovnať české Krkonoše s naším pohorím, asi by sme ho prirovnali k Nízkym Tatrám. Už tie ale u bratov vyvolávajú obrovský rešpekt.

Ovčí syr

Slovenský salaš je na nezaplatenie. V okolí Tatier, Oravy a Liptova na vás navyše počká vítaný bonus vo forme ovčieho syra. Ak vám nechutí klasická hrudka, ochutnať môžete aj oštiepok, parenicu, vrkoče a mnoho iných druhov. Jednoducho, svoj syr si na Slovensku vyberie skutočne každý!

Foto: Ozgazi.com

Prezident

Donedávna, v čase nadvlády Ivana Gašparoviča, to boli práve Česi, kto sa mohol svojmu susedovi za prezidenta posmievať. Karty sa ale obrátili a hanbia sa oni. V porovnaní s Milošom Zemanom totiž Andrej Kiska či Zuzana Čaputová pôsobia ako nenápadné sivé myška, ktoré sú navyše o poznanie reprezentatívnejšie.

Tanečnice z Lúčnice

Svetoznáme tanečnice, ktoré navyše vyzerajú ešte aj dobre? Tým sa každý pochváliť nemôže! Slováci ale áno, súbor Lúčnica totiž dokáže uchvátiť kdekoľvek, kam vycestuje. A nemusíte byť ani znalcom tanca, aby ste si v ich vystúpení našli to svoje.

Pohostinnosť

Nech ste odkiaľkoľvek, vedzte, že Slovák vás u seba privíta s otvorenou náručou. Našu pohostinnosť nám závidia nielen bratia Česi, ale celý svet. Navyše, Slovákom vôbec nevadí, aký dojem vo vás ich ubytovanie vyvolá. Berú vás ako priateľa, ktorému ponúknu aspoň to, čo majú.

Zdroj: Cilichili | Foto: Youtube