Kto je vlastne najdlhšie žijúcim človekom na svete? Zoznámte sa s Li Čing-Juenom, ktorý sa údajne dožil neuveriteľných 256 rokov! Vraj to nie je žiadna rozprávka a dokonca sme sa dopátrali k historickému prameňu, ktorý tento vek naozaj potvrdzuje.

Už roku 1930 uverejnil americký denník New York Times článok o mužovi menom Wu Čung-čieh. Wu Čung-čieh bol profesorom na univerzite v Čengdu a svojho času študoval cisárske záznamy z roku 1827. V nich objavil list od samotného cisára, v ktorom stálo blahoželanie adresované mužovi menom Li Čing-Juen. Cisár mu gratuloval k neuveriteľným 150. narodeninám a tomu istému mužovi blahoželal ďalší cisár o rovných 50 rokov neskôr. Samozrejme, tentokrát už k 200. narodeninám! Podľa písomných záznamov najstarší miestni obyvatelia vypovedali, že si Li Čing-Juena pamätajú ešte z obdobia, kedy boli deťmi. Už vtedy sa dobre poznal s ich dedmi.

Li Čing-Juen údajne študoval ľudové liečiteľstvo, s ktorým začal už ako desaťročný chlapec. Spočiatku zbieral liečivé byliny v horách a nadobúdal vedomosti o ich blahodárnom vplyve na ľudský organizmus a na dlhovekosť. Podľa miestnych obyvateľov sa celých 40 rokov živil iba bylinami a ryžovým vínom. V roku 1749, vo veku 71 rokov, narukoval do čínskej armády ako lektor bojových umení. Vo svojej provincii bol veľmi obľúbeným a údajne si tiež prešiel 23 manželstvami a splodil cez 200 detí. Na celom príbehu je ešte neuveriteľnejší fakt, že Li Čing-Juen vraj ani zďaleka nebol najstarším Číňanom. Na svojich potulkách svetom narazil na muža, ktorý ho učil cvičeniu zvanému “Qi Gong” a zásadám zdravej výživy. Tento Liov majster mal údajne 500 rokov.

Recept na dlhovekosť

Na otázku, aké je tajomstvo dlhovekosti, Li Čing-Juen odpovedal takto: “Udržuj svoje srdce tiché, seď ako korytnačka, kráčaj rezko ako holub a spi ako pes.” Starec tvrdil, že tajomstvom jeho dlhovekosti sú vnútorný mier, pokojná myseľ a spojenie výživy s tradičnými dychovými cvičeniami.

Zdroj/Foto: wikipedia, New York Times