Vyrastali sme s nimi a stále ich milujeme. Na nestarnúce filmy a rozprávky budeme vždy spomínať s nostalgiou, ktorú dnešné deti pochopiť nemôžu. Naše klasiky však majú aj svoje temné stránky, často prinášajúce namiesto radosti smútok a krutú realitu života. Poďme si spolu zaspomínať na tie, ktoré nami najviac zamávali.

 

1. Nekonečný príbeh

Ktorý fantasy film kraľoval pred príchodom Pána Prsteňov? Ľudia narodení v deväťdesiatych rokoch nemusia dlho premýšľať. Kto z nás sa nikdy nehral na Kameňožrúta, nechcel mať vlastný Orin a netúžil zalietať si na drakovi/psovi Falcovi? Vôbec nevadilo, že v telke dávali Nekonečný príbeh každé tri mesiace, aj tak sme nevynechali ani jedinú príležitosť znovu si pozrieť, ako traja nesympatickí výrastkovia pri úteku pred Falcom skáču do kontajnera.

No vo filme existuje aj scéna, pri ktorej vypustili slzu aj tí najdrsnejší borci. Bažiny smútku a topiaceho sa koňa Artaxa scenáristom nikdy neodpustíme. Na plačúceho Atraya sa pozerá o to horšie, že pri natáčaní sa kvôli zlyhaniu techniky úbohý kôň naozaj utopil. Herec, ktorý stvárnil Atraya, bol z toho natoľko v šoku, že dva týždne neprišiel na natáčanie.

2. Leví kráľ

Ruky hore, kto bol prvýkrát v živote v kine práve na tomto výbornom animáku? Timon a Pumbaa zostanú navždy v našich srdciach, rovnako tiež Simba pokúšajúci sa revať ako skutočný lev. Čo na tom, že Mufasa padajúci zo skaly a jeho mŕtve telo, ktoré sa Simba snaží prebudiť k životu, nás poznačili na zvyšok života? Bolo to prvýkrát, čo sme boli vystavení smrti (aj keď animovanej). Nočné mory zaručené.

3. Bambi

Pri smrti kreslených zvierat ešte zostaneme. Ale teraz vážne, čo je to s tými scenáristami? Naozaj väčšina z nich nenávidí deti? Schválne, skúste si pozrieť Bambi utekajúcu s mamou pred neviditeľným poľovníkom bez toho, aby vám “niečo spadlo do oka”. Pohľad na Bambi, ktorá sa sama túla zasneženou krajinou a volá na mamu, roztrhá každé detské srdce na milión kúskov. V tej chvíli sa zrejme zrodilo veľa malých vegetariánov.

4. Toy Story 2

Pýtate sa, čo je na tomto filme také creepy? Teda okrem toho, že v ňom ožívajú hračky, keď sa na ne nikto nepozerá? No, nie je to zrovna smrť obľúbenej postavy ako v predošlých troch filmoch, ale ak vás Jessie a jej príbeh nechytí za srdce, asi ho máte z kameňa. Táto scéna sprevádzaná piesňou “When she loved me” od Sarah McLachlan sa týka nás všetkých, ktorí sme vyrástli a naše obľúbené hračky skončili na miestach, ktoré si ani nepamätáme. Samozrejme, že nám nič nie je. To sa len ozvala alergia, však?

5. 101 dalmatíncov

Konečne niečo roztomilé! Sú malé, ťarbavé a na zožratie. Kto by nemiloval šteniatka? Asi len Cruella De Vil, ktorá má v pláne ich všetky podrezať, stiahnuť z kože a urobiť si z nich nový kožuch. Čiernobiely outfit tejto nenávidenej záporáčky zavádza, pretože jej srdce je čierne ako smola. Nielenže sa jej všetky deti báli, ale nenávideli ju až na smrť. Asi neexistuje decko, ktoré sa pri pohľade na šteniatko v jej rukách netrasie od strachu a zlosti zároveň.

Zdroj | Foto: Giphy.com, Flickr.com