Dvojkolesový tátoš je často považovaný len za rekreačný alebo podradný dopravný prostriedok, ktorým jazdia iba deti a dôchodcovia. Nie je sa čo čudovať, na Slovensku je stále nedostatok cyklotrás a mestských požičovní bicyklov, aj keď situácia sa pomaly, ale isto zlepšuje. Zatiaľ čo sa Slováci predbiehajú v tom, kto má väčšie a drahšie auto, nenápadná skupinka nadšencov začína znovu objavovať čaro bicykla. Po prečítaní článku sa k nim možno pripojíte aj vy.

 

1. Šetrí čas aj peniaze

Áno, čítate dobre. Aj napriek tomu, že jazda na bicykli je oveľa pomalšia ako na aute, na prepravu v meste je vhodnejší. Kým trčíte v zápche alebo hľadáte miesto na parkovanie, cyklista je už dávno v cieli a zamyká si „mašinu“ len pár metrov od práce / školy / obchodu.

Kúpa slušného bicykla a prilby vás bude stáť len niekoľko stoviek eur, nehovoriac o lacnej údržbe a faktu, že nikdy nemusíte tankovať. Nie nadarmo sa hovorí, že auto jazdí na peniaze a bicykel na tuk.

2. Udrží vás vo forme

Tu asi netreba nič vysvetľovať. Len pre porovnanie, za hodinu ľahkej cyklistiky spálite približne 360 kcal, teda asi toľko, ako za polhodinu intenzívneho cvičenia vo fitku. Už nikdy sa pri chôdzi po schodoch možno nezadýchate.

3. Váš šéf vás bude milovať

Ranná cesta do práce vás vďaka bicyklu nabije energiou lepšie ako šálka kávy. Už žiadne nekonečné zápchy. Čerstvý vzduch a zdravý pohyb vás naštartuje, aby ste v práci podali ten najlepší výkon.

4. Vyčistí vám hlavu

Dlhoroční cyklisti vám potvrdia, že jazda na bicykli je akousi formou meditácie. Na rozdiel od auta ste skutočne vonku a v priamom kontakte s okolím. Počujete vtáky, vnímate svoj dych a cítite na tvári vietor, ktorý vám z hlavy vyženie všetky starosti.

5. Objavíte nové miesta

Po vysadnutí na bicykel sa pred vami otvára úplne iný svet ako doteraz. Nemusíte sa držať len jednej trasy, opustite asfalt a vydajte sa cez park alebo cestičkou pri rieke. Všímajte si svoje okolie a nebojte sa experimentovať, zažijete radosť z objavovania, akú ste nepocítili už od detstva.

6. Pomôžete planéte

Neustále problémy s parkovaním, smog a preplnené cesty, pričom v skoro v každom aute sedí len vodič – to je dnešná realita nielen na Slovensku. Bicykel neprodukuje žiadny odpad, neničí cesty, dokonca ani nezabíja zver. Potrebujete niečo viac?

7. Spoznáte nových ľudí

V aute je komunikácia s ostatnými obmedzená akurát na trúbenie alebo zdvihnutý prostredník. Medzi cyklistami však panuje všeobecný priateľský prístup a nie je nezvyčajné, že sa s vami dá do rečí úplne cudzí človek. Neočakávané známosti a priateľstvá vznikajú najmä mimo mestského ruchu. Tak na čo ešte čakáte? Vysadnite na bajk a stretneme sa vonku 😉

Tento článok je pripravovaný v spolupráci so >> ŠportovýMagazín.sk <<

Zdroj: muzskysvet.sk | Foto: Pixabay.com, Giphy.com