Predstava, že by sa zdravý a dospelý človek dobrovoľne rozhodol zostať bezdetný, sa zdá mnohým ľuďom nepochopiteľná. Vychovávať vlastné potomstvo je predsa najkrajšia vec na svete! Alebo nie? Skupina takzvaných childfree, teda dobrovoľne bezdetných, však neustále narastá. Poďme sa pozrieť na ich najčastejšie argumenty a po ich prečítaní sa k nim možno pripojíte aj vy.

Sloboda

Viete, kde budete za 10 rokov? Nie, toto nie je pracovný pohovor. Mať dieťa je obrovský záväzok, ktorý určí ďalšie smerovanie vášho života. Bez neho si môžete plniť sny bez obmedzenia. Túžite cestovať? Presťahovať sa za novými zážitkami do zahraničia? Bez dieťaťa to nie je žiadny problém. Dokonca aj keď sa chcete usadiť, nechávate si otvorené dvere novým veciam, ktoré prinesie budúcnosť.

Peniaze

Nie je žiadnym tajomstvom, že výchova dieťaťa je finančne náročná. Zabezpečiť pre ratolesť dobré rodinné zázemie nie je iba o láske a výchove, ročne stojí tisíce eur. Tí, ktorí sa rozhodli nemať deti, môžu byť často v zlej finančnej situácii, alebo sa jednoducho len nechcú dostať do začarovaného kruhu úverov.

Práca

Zostali by ste v stabilnom a dobre platenom zamestnaní, ktoré nenávidíte? Rodičia často nemajú na výber, ak ste však bezdetný, máte oveľa menšie výdavky a časovú flexibilitu, ktorá vám otvorí nové možnosti.

Voľný čas

Každý má svoje ciele a sny, ktorých sa však pri založení rodiny bude musieť vzdať. Pri staraní sa o domácnosť a výchove dieťaťa na koníčky jednoducho čas nezostáva. Chcete hrať na hudobný nástroj? Maľovať obrazy? Učiť sa cudzie jazyky? Precestovať svet? Bez dieťaťa na to všetko máte oveľa viac času (a peňazí).

Vzťah

Viac ako tretina manželstiev na Slovensku končí rozvodom, nehovoriac o tom, že takáto udalosť môže mať veľmi negatívny dopad na dieťa. Mnoho nefunkčných manželstiev pritom drží pohromade len strach z rozpadu rodiny. Po narodení dieťaťa vám na partnera nezostane zďaleka toľko času, čo sa odzrkadlí aj v posteli. Bezdetné páry spolu zostávajú len preto, že to naozaj chcú. Ak sa rozhodnú, že pôjde každý svojou cestou, môžu tak urobiť bez pocitu viny a ublíženia niekomu inému.

Staroba

Kto sa o vás postará, keď budete starý? Ak by bola pravda, že dieťa vám zabezpečí pohodlné dožitie, neboli by domovy dôchodcov plné starých ľudí, ktorí majú návštevy len párkrát do roka. Bez dieťaťa si môžete našetriť dostatok peňazí, aby ste si na dôchodku mohli dopriať nadštandardnú starostlivosť.

Budúcnosť

V najbližších desaťročiach bude ľudstvo riešiť problémy, ktoré nás zatiaľ veľmi neovplyvňujú, ako napríklad energetická kríza, klimatické zmeny, nedostatok potravín a možno dokonca niečo horšie. Priviesť na preľudnený svet dieťa je navyše veľkou ekologickou záťažou. Skutočne chcete, aby vaše dieťa v dospelosti trpelo kvôli týmto problémom?

Ďalšie naše články nájdete na Manmagazin.sk — TU

Zdroj: Manmagazin.sk | Foto: giphy.com, depositphotos.com