V poslednom období Slovenskom otriaslo hneď niekoľko dopravných nehôd a viaceré z nich boli spôsobené mladými vodičmi. Najrizikovejšou skupinou sú šoféri vo veku 17-24 rokov a práve pre túto skupinu začnú platiť od novembra 2019 prísnejšie pravidlá.

Nie je žiadnym tajomstvom, že najrizikovejšou skupinou vodičov sú mladí a začínajúci šoféri vo veku 17 až 24 rokov. Častokrát práve títo vodiči nejazdia zodpovedne a ohrozujú tým nielen seba, ale aj ostatných. Od 1. novembra 2019 však vstupuje do platnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá sa zameriava práve na vyššie uvedenú skupinu vodičov.

Ide o opätovné zavedenie tzv. skúšobnej lehoty. Tá bude trvať po dobu dvoch rokov od momentu, kedy začínajúci šofér dostane vodičské oprávnenie. Počas tejto lehoty sa vodič nesmie dopustiť viac ako jedného závažného priestupku.

 „Po dvoch závažných priestupkoch alebo prekročeniach rýchlosti sa budú musieť títo vodiči podrobiť doškoľovaciemu kurzu v autoškole, rehabilitačnému programu u dopravného psychológa a preskúšaniu pravidiel na polícii,“ uvádza šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák pre portál Pluska.

Hovorca policajného prezídia Michal Slivka vyhlásil, že ak ani tieto opatrenia nepomôžu a vodič sa dopustí aj tretej závažnej chyby, bude mu na pol roka odobratý vodičský preukaz. „Po uplynutí 6 mesiacov a vrátení vodičského oprávnenia začína plynúť skúšobná lehota dvoch rokov opätovne, spolu s jej následkami,“ cituje pána Slivku portál Pluska.

Zdroj: Pluska.sk | Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky