Asi len málokto nepozná príbeh kráľa všetkých narkobarónov Pabla Escobara. Obávaný kolumbijský priekupník s drogami zarábal v časoch najväčšej slávy 60 miliónov dolárov denne a patrilo mu 80% všetkého kokaínu, ktorý sa vtedy nachádzal v USA. Počas svojej kariéry si však narobil množstvo nepriateľov, na čo po jeho smrti doplatila Pablova najbližšia rodina! 

Ak si do vyhľadávača zadáte meno Pablo Escobar, vyhodí vám o ňom informácie s podtitulom “drogový kráľ”. Aj to skvelo dokumentuje život niekdajšieho siedmeho najbohatšieho človeka na svete podľa magazínu Forbes z roku 1989, ktorý dokázal ročne zarobiť viac ako 22 miliárd dolárov.

Okrem drog a peňazí k jeho životu však patril neustály boj s domácimi aj medzinárodnými politikmi, políciou, súdmi, vojskom a samozrejme inými drogovými kartelmi. Kvôli tomu má na svedomí smrť viac ako 4000 ľudí. A práve to je dôvod, prečo to rodina po úmrtí bossa všetkých narkobarónov nemala vôbec jednoduché.

Pablo Escobar zomrel 2. decembra 1993 v rodnom Medellíne a aj napriek tomu, že tamojším obyvateľom finančne často pomáhal, tak to jeho rodine žiadnu ochranu nezaručovalo. Nepriateľské kartely si totiž brúsili zuby na jeho majetok a vplyv, a preto sa Pablova manželka Maria Victoria Henao spolu s ich dvoma deťmi musela urýchlene dostať preč z krajiny. O azyl žiadali najprv v Nemecku a Mozambiku, no v oboch prípadoch dostali negatívnu odpoveď a pomôcť im nechceli ani vo Vatikáne.

Nakoniec sa bezpečne dostali do Buenos Aires, kde začali v tichosti žiť relatívne normálny život. Neskôr Maria zmenila rodinné priezvisko na “Marroquín” a Pablov syn Juan Escobar si zmenil celé meno na Sebastián Marroquín. Jeho dcéra Manuela si taktiež nechala zmeniť meno na Juana Manuela Marroquin Santos. Rodinka sa však nezákonnej činnosti nevzdala ani v Argentíne.

V roku 1999 boli matka so synom odsúdení a uväznení za pranie špinavých peňazí. Prišlo sa im na falšovanie úradných dokumentov a podvody v hodnote 1,2 milióna dolárov, čo by pre Pabla boli možno drobné za jeden večierok. Udajne boli súčasťou finančnej schémy, kde sa prepralo vyše 15 miliónov dolárov, čo je hodnota štvrtiny Escobarovho denného zárobku. Maria sa neskôr vyjadrila, že sa cíti byť v Argentíne väzňom pre jej kolumbijský pôvod.

Z Escobarovho syna sa napokon stal spisovateľ a dal dokopy intímne detaily zo života svojho otca v knihe s názvom “Môj otec: Pablo Escobar”. O jeho sestre toho svet veľa nevie a podľa slov brata žije v neustálom strachu, že niekto odhalí jej skutočnú identitu, kvôli čomu sa už raz pokúsila spáchať samovraždu. Escobarova mama Hermilda Gaviria de Escobar zomrela trinásť rokov po Pablovej smrti ako 89-ročná v rodnom Medellíne. A až do skonania svojho syna neustále obraňovala.

Manželka a syn Pabla Escobara.

Zdroj: YouTube | Foto: YouTube, Twitter