Najzáhadnejšia, ale zároveň najnebezpečnejšia vec na svete je čierna diera. Vieme o nej tak málo, pretože sa jednoducho nedá preskúmať. Čo by sa ale stalo s odvážlivcom, ktorý by sa pokúsil o podrobný výskum tohto tmavého monštra?

Ako vzniká čierna diera?

Na začiatok treba podotknúť, že zo všetkého môže vzniknúť čierna diera, čiže aj z vás. Ale nemusíte sa báť, na niečo tak futuristické by ste potrebovali neuveriteľnú silu, ktorou ľudstvo dodnes našťastie nedisponuje. Stačí, ak teleso s určitým objemom stlačíte tak veľmi, že jeho zhustená hmota vytvorí tak silnú gravitačnú silu, ktorá zapríčiní vznik čiernej diery. Pre objasnenie, ak by ste chceli zo Zeme spraviť čiernu dieru, museli by ste celý jej objem stlačiť na veľkosť arašidu, čo je prakticky takmer nemožné.

Ale dobre viete, že čierne diery existujú. Keď hviezda minie palivo, ktorým je poháňaná, začne sa prepadávať do nekonečného bodu, ktorý sa nazýva singularita. Hviezda má v tom bode takú vysokú gravitačnú silu a hustotu, že dokáže priťahovať nielen svetlo, ale aj čas. A pri takejto veľkej sile nie je možné tento priestor opustiť.

Čo by ste videli, keby ste spadli do čiernej diery?

Keď spadnete do čiernej diery, zo začiatku si všimnete, že hviezdy a galaxie sa nachádzajú na úplne inom mieste ako v skutočnosti sú. Postupom času by sa vesmír, ktorý ste mohli vidieť okolo seba, objaví za vami a stlačí sa do jediného bodu. Pred vami by sa naopak rozširovala temnota. Nakoľko svetlo do tejto temnoty nevstupuje, ale zároveň z nej ani neuniká, pod vplyvom zakrivenia sa vám môže stať, že vašu ľavú ruku uvidíte napravo.

Čo sa stane s vaším telom?

Hneď ako vás začne priťahovať čierna diera, je s vami amen. Z nej sa už nikdy nedostanete von! Prvé hodiny budú pohodlné a nemali by ste pociťovať žiadnu bolesť. Ale čím budete bližšie, tým začne na vás gravitácia viac pôsobiť a vaše telo začne postupne premáhať bolesť. Niektoré časti tela budú priťahované viac, iné menej a vaše telo sa začne naťahovať ako špageta smerom k bodu singularity. Tento dej vedci nazývajú špagetifikácia. Vaše molekuly v tele sa začnú naťahovať a trhať, takže ak by ste zázrakom ešte žili, toto naťahovanie vám zaručí jednoznačnú smrť. Nakoľko sa takto hlboko ešte nikto nedostal, ťažko povedať, čo by sa s vaším telom dialo ďalej.

Ako by váš pád vyzeral z diaľky?

Váš pád by z diaľky vyzeral veľmi odlišne od toho, čo by ste prežívali vy. Ak čakáte, že do temnoty budete zrýchľovať až vás nakoniec čierna diera pohltí, sklameme vás. Scenár bude práveže úplne opačný. Čim sa budete viac približovať, tým viac budete spomaľovať, až sa nakoniec úplne zastavíte. Následne vaše telo nadobudne červenú farbu, a potom záhadne zmiznete.

Vraví sa, že v čiernej diere sa dokonca nachádza aj červia diera, ktorá slúži na rýchle putovanie vesmírom. Avšak naše technológie nie sú tak vyspelé, aby dokázali túto možnosť preskúmať a overiť. Preto vám zatiaľ neostáva nič iné, ako týchto vesmírnych pútnikov s rešpektom iba sledovať a v kútiku duše dúfať, aby sa táto tmavá beštia nerozhodla jedného dňa vydať smerom k našej Zemi.

Zdroj: YouTube.com | Foto: Youtube, Wikipedia.com