Ovplyvňujú milióny ľudí a ich odkaz ostáva v histórii zapísaný navždy. Známe osobnosti sú často slepo nasledované masou ľudí a je jedno, či je ich ideológia správna alebo nie. Sláva im však mnohokrát ukazuje aj svoju odvrátenú tvár v podobe (väčšinou) smrteľných atentátov, na ktoré sa pozrieme v tomto článku. 

 

Smrtiaci atentát na Caesara

Gaius Iulius Caesar je najznámejším vojvodcom a politikom z obdobia starovekého Ríma. Senát sa však jeho veľkej moci obával, a tak zosnoval sprisahanie, pri ktorom ho členovia senátu neľútostne zavraždili. Bolo ich viac ako 60 a Caesarovi uštedrili 23 bodných rán, z ktorých však iba jedna bola smrteľná.

Smrt Caesara

Atentát pilníkom na cisárovnú “Sissi”

Rakúska cisárovná a kráľovná v Uhorsku a Česku, to bola Alžbeta Bavorská. Na Slovensku ju poznáme aj vďaka známemu filmu “Sissi”, ktorý u nás pred pár rokmi televízie pravidelne vysielali. Táto panovníčka bola vo všeobecnosti veľmi obľúbenou, no taliansky anarchista Luigi Lucheni mal iný názor. Cisárovnú v roku 1898 prebodol pilníkom, na následky čoho zomrela. Za tento čin bol odsúdený na doživotie, no vo väzenskej cele nakoniec spáchal samovraždu.

Sissi smrt

Smrť rukou náboženského fanatika

Indický duchovný vodca Mahátma Gándhi patrí k najvýznamnejším osobnostiam boja proti kolonializmu v 20. storočí. Celý život sa snažil o nenásilnú cestu boja za slobodu Indie, ktorá bola pod nadvládou Veľkej Británie. Podporoval beztriednu spoločnosť, rovnosť všetkých ľudí pred zákonom a zrovnoprávnenie všetkých náboženstiev. Po mnohých úspechoch (Veľká Británia sa napokon vzdala nadvlády nad Indiou) bol v roku 1948 zabitý počas svojej poslednej kázne. Zapríčinili to tri rany z revolveru, ktoré vypálil náboženský fanatik Godsé. 78-ročný Gándhi však zomrel s úsmevom na tvári a na jeho pohrebe sa zúčastnilo viac ako milión ľudí.

Mahatma Gandhi smrt

Po zastrelení utopiť

Rasputin je zaujímavou osobnosťou ruských dejín. Bol známym liečiteľom s nadprirodzenými schopnosťami, cisárovým radcom, či duchovným vodcom, ktorý tvrdil, že je spojený s Bohom. Ruskej šľachte sa však nepáčilo, koľko moci Rasputin mal a sprisahanci sa ho najprv snažili otráviť vínom, čo im však nevyšlo. Neskôr ho 4-krát postrelili do hlavy, chrbta a dvakrát do srdca. Postreleného ho ešte pre istotu hodili do rieky, kde sa utopil. Pred smrťou Rasputin ešte predpovedal, že keď ho o život pripravia členovia kráľovskej rodiny, bude to ich koniec. O dva roky neskôr bola celá šľachta vrátane ich služobníctva popravená…

Rasputin smrt

Smrť má rada divadlo

Abraham Lincoln patrí k najvýznamnejším osobnostiam amerických dejín. Lincoln bol dôležitou postavou v občianskej vojne Severu proti Juhu. Bojoval za zrušenie otroctva a za vyrovnanie ekonomických rozdielov medzi “vyspelým Severom” a “zaostalým Juhom”. Jeho ciele sa mu však nakoniec nepodarilo naplniť. 14. apríla 1865, päť dní po skončení vojny, ho počas divadelného predstavenia vo Washingtone zastrelil dvoma ranami odzadu do hlavy jeden z hercov, ktorý bol prívržencom južných štátov. Bol totiž proti zrušeniu otroctva v Amerike. Pár dní potom bol vojakmi chytený a popravený. Lincolnove narodeniny sa dodnes v USA oslavujú, aby si ľudia pripomínali muža, ktorý zachránil jednotu a demokratické princípy krajiny. Abraham Lincoln smrt

Kto zabil Kennedyho?

Presne tak, ako vyššie spomínaný Abraham Lincoln, dopadol aj ďalší bojovník proti rasizmu John Fitzgerald Kennedy. Okrem boja za demokraciu odvrátil svojimi rozhodnutiami aj hrozbu tretej svetovej vojny počas Kubánskej krízy. V novembri 1963 však pri svojej ceste po USA zahynul v Texase. Stačili na to dve rany z diaľkovej pušky. Jeho vrahom bol údajne Lee Harvey Oswald, zástanca komunistov a bývalý príslušník námornej pechoty USA. Ten však zomrel o dva dni neskôr pri prevoze do väzenia, keď ho zabil Jack Ruby, majiteľ nočného baru, ktorý chcel údajne pomstiť smrť prezidenta. Práve smrť hlavného podozrivého spôsobila, že okolo vraždy Kennedyho doteraz koluje množstvo dohadov…

Kennedy smrt

Hitler bol oproti nemu nič

Pri čísle spáchaných atentátov na Adolfa Hitlera sa určite chytíte za hlavu. Kubánsky vodca Fidel Castro ich však prežil omnoho viac. Celkovo sa hovorí o čísle 638! Najviac ho však údajne zabolela snaha o zabitie od jeho milenky, ktorá pridala do jeho obľúbenej zmrzliny jed. Keď to Castro zistil, tak veľmi ho to sklamalo, že jej sám podal zbraň, aby ho zavraždila. To však nespravila a tak sa Castro dožil až neuveriteľných 90 rokov a zomrel pred necelými dvoma rokmi, v novembri 2016.

Fidel Castro atentaty

Bojovníka za lásku, zabila nenávisť

John Lennon je legendou skupiny Beatles. Tá v 60-tych rokoch valcovala hudobný priemysel svojim nenapodobiteľným štýlom. Neskôr sa po rozpadnutí skupiny vydal na sólovú dráhu. Svojimi textami propagoval najmä mier a lásku, vďaka čomu si získal množstvo priaznivcov. Mark David Chapman mu však slávu závidel a preto sa rozhodol Lennona popraviť piatimi ranami z revolveru, priamo vo vchode do jeho domu. 8. decembra 1980 tesne pred polnocou John Lennon na následky masívneho vnútorného krvácania zomrel. Chapman sa vyjadril, že chcel byť aspoň na chvíľu tak slávny ako samotný Lennon. Dodnes je vo väzení a nedávno súdy opäť zamietli jeho ďalšiu žiadosť o prepustenie.

John Lennon smrt

Pápež mu odpustil hneď

Ani taká osobnosť, akou je hlava katolíckej cirkvi, sa nevyhla pokusu o vražedný atentát. 13. mája 1981 prechádzal Ján Pavol II Vatikánom, netušiac o sprisahaní trojice mužov. Dvaja Bulhari a jeden Turek pripravili plán atentátu na pápeža. Práve turecký príslušník Mehmet Ali Agca vypálil na pápeža štyri strelné rany. Jedna z nich zasiahla črevo a ďalšie tri mierili do rúk. Po streľbe pápež žiadal veriacich, aby sa za atentátnika modlili a tvrdil, že on mu odpustil. O dva roky neskôr ho na Vianoce navštívil vo väzení, kde si Agca odpykával doživotný trest. V roku 2000 mu bola na pápežovú žiadosť dokonca udelená milosť. Tá však platila len v Taliansku a po vyhostení späť do Turecka bol okamžite zadržaný a uväznený za činy spáchané na území svojej rodnej krajiny. Ján Pavol II zomrel nakoniec v roku 2005 na zástavu srdca.

Atentat na papeza

42 neúspešných atentátov na “führera”

Adolf Hitler je považovaný za najstrašnejšieho diktátora v novodobých dejinách ľudstva. Aj napriek tomu, že si podmanil celé Nemecko, mal aj tu množstvo nepriateľov. Už od začiatku jeho vlády prichádzali z armádnych radov pokusy o jeho zvrhnutie. Najznámejším je ten z 20. júla roku 1944, keď plukovník Claus Von Stauffenberg umiestnil bombu pod Hitlerov rečnícky stôl. Nikto však pri ňom nezomrel a nemeckému vodcovi explózia iba roztrhala nohavice. Dôvod? Otvorené dvere v bunkri nevyvinuli požadovaný tlak na smrtiaci výbuch bomby. O všetkých atentátoch bol pred pár rokmi natočený aj voľne dostupný dokument.

Atentat na Hitlera

Zdroj: Magistra-historia | Foto: YouTube, Twitter, Facebook