Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates sa vo svojom poslednom rozhovore pre nemecký portál vyjadril k pandémii COVID-19. Americký miliardár si myslí, že koronavírus môže byť slabším odvarom ďalších chorôb a treba byť pripravený.

Podľa Billových slov môže byť nastávajúca pandémia až 10-násobne horšia ako covid. Varuje, že ľudia nie sú na možný scenár pripravení a mali by sa poučiť zo súčasného stavu. Zároveň dúfa, že sa príprava na takúto situáciu v najbližších rokoch zlepší, a to najmä v oblasti liekov, testov, vakcín a epidemiológie.

Na druhú stranu pochválil rýchly vývoj vakcíny, pretože ak by sa pandémia sformovala už pred piatimi rokmi, nebolo by vytvorenie očkovacej látky tak rýchle. Bill Gates sa ku koronavírusu vyjadril už v apríli 2020, keď ľuďom prízvukoval, že toto pre nás nemusí byť posledná epidémia. 

Ako zabrániť ďalšiemu vírusu?

Boj s každou epidémiou nás bude stáť každoročne desiatky miliárd dolárov a preto by sa mali v budúcnosti zdvonásobiť investície do vedy a výskumu. Celosvetové náklady na COVID-19 sa odhadujú na 28 biliónov dolárov.

Kľúčom k prevencii proti ďalším podobným pandémiam by podľa slov Gatesa mohli byť akési veľké testovacie platformy, ktoré by dokázali otestovať 20% populácie každý týždeň. Jednou z najsľubnejších zbraní proti vírusom by mali byť aj monoklonujúce protilátky, ktoré dokážu namnožiť biele krvinky a pomôcť telu ubrániť sa.

Zdroj: entrepreneur.com, YouTube.com | Foto: YouTube.com, Facebook/Bill Gates