Video začína jasným prehlásením: „Učite ste už zažili, že ste sa vašim autom dostali počas jazdy do šmyku. Ak nie, zažijete.“ Čo však robiť v takomto prípade a ako tomu predchádzať? Toto video prináša odpovede!

Chlapík menom Dan Robinson zverejnil na YouTube video, ktoré ukazuje, čo robiť, keď sa vaše motorové vozidlo dostane do šmyku, a ako tomuto nebezpečenstvu predchádzať. Napriek tomu, že Danov kanál má len 57 tisíc odoberateľov, video je tak výborne spravené, že si ho pozrelo už takmer 2 a pol milióna ľudí a dostalo už desiatky tisíc lajkov.

Dan upozorňuje, že základným procesom predchádzania šmyku sú tri dôležité faktory. Prvým z nich je príprava šoféra na podmienky jazdy v zime, druhou je rýchlosť a treťou správne točenie volantu.

Pripravte sa

Vo videu sa Dan trošku obšírnejšie venuje príprave na zimné cesty, ale v zásade ide o základné veci, ktoré normálny šofér pred cestou vždy spraví. Skontrolovanie výbavy či zistenie počasia a teplôt, ktoré prevládajú na mieste, kam ide, či tiež po ceste k cieľu. Zaujímavosťou je ale napríklad to, že pri prechode cez most by ste mali byť opatrnejší, pretože je tam oveľa väčšia pravdepodobnosť zľadovatelej vozovky. Názorný príklad uvidíte vo videu.

Rýchlosť

Najčastejou príčinou dopravných nehôd spôsobených šmykom na vozovke je rýchlosť. Mnohí si určite povedia, že keď nabehnú na čistý ľad v rýchlosti 50 km/h alebo 100 km/h, nebude to veľký rozdiel, opak je však pravdou. Dan odporúča jazdu v maximálnej rýchlosti 45 míl za hodinu, čo je v prepočte na naše kilometre presne 72,4 km/h. Upozorňuje, že takto by ste mali jazdiť aj vtedy, ak sa vám zdajú cesty suché a máte pocit, že ľad a sneh sú len na okraji vozovky.

akonáhle cítite, že ide vaše auto do šmyku, vždy je to tým, že idete príliš rýchlo pri podmienkach na danej ceste.

Správne točenie volantu pri šmyku

Na začiatku upozorňuej na dva pojmy. Understeer a oversteer. Prvým prípadom je tzv. understeer, kedy vzniká problém na vašej prednej náprave. Auto sa dostane ľudovo povedané do šmyku predkom a to takým spôsobom, že napriek vašej vôli idete stále rovno.

Pojmom oversteer pre zmenu označuje šmýkanie zadnej nápravy, kedy sa zadok vášho auta dostane do opačnej strany smeru jazdy. Toto šmyknutie býva najčastejšie spôsobené príliš vysokou rýchlosťou.

Prechádzame teda k pointe celého videa, kedy Dan upozorňuje vodičov, ako zareagovať v prípade, keď k jednému z uvedených dvoch šmykov príde. Opätovne sa opiera o tri základné body. Tentokrát sú to: nepoužívanie bŕzd, točiť volantom do správnej strany a nepanikáriť.

Keď už sa dostanete do šmyku, pamätajte si tri základne pravidlá. Nepoužívajte brzdy, točte do správnej strany a nepanikárte.

Brzdy

Dan upozorňuje, aby ste nikdy pri šmyku nepoužívali brzdy. Ide o najväčšiu chybu, ktorú pri podobnej situácii automaticky spraví väčšina šoférov. Pri stlačení břzd však dochádza k absolútnej strate kontroly nad autom.

Správne točenie volantu

Vo videu je uvedený príklad, že idúce auto dostane šmyk a zadná strana sa začne šmýkať do pravej strany. Kam budete v rýchlosti točiť volantom? Doľava alebo doprava? Podľa inštruktážneho videa musíte VŽDY točiť volantom do toho smeru, do ktorého ide váš šmyk, teda v tomto prípade doprava.

Buďte tiež pripravený na to, že v prípade rýchlejšej jazdy môžete ľahko dostať tzv. kontru z druhej strany a teda zadok auta sa môže po rýchlom vyrovnaní začať šmýkať doľava. Nezabúdajte aj vtedy točiť volant do správnej strany a teda doľava. Vo videu pod obrázkom je hneď niekoľko dobrých ukážok priamo z pohľadu šoféra.

Správne točenie volantom pri šmyku (pohľad vodiča) – video – TU

Tretím bodom vo videu, čo robiť, keď dostanete počas jazdy autom šmyk, je nepanikáriť. V závere videa, konkrétne v čase od 7:25, je uvedených hneď niekoľko prípadov, kedy vodič dokázal ukorigovať auto, ktoré sa dostalo do šmyku. Žiaľ, sú tam aj dve situácie, kedy sa to nepodarilo. Pri jednej z nich vodič nestačil dostatočne rýchlo reagovať na opätovný šmyk, v druhom si celý šmyk výrazne zhoršil stlačením brzdového pedála.

Zdroj: YouTube | Foto|Video: YouTube