Slovenská vláda sa aktuálne snaží hasiť všetko, čo sa dá, aby nemocnice neskolabovali v dôsledku náporu pacientov hospitalizovaných na Covid-19. Na Facebooku sa však objavilo priam desivé svedectvo člena národného krízového klinického tímu, ktorý jednoznačne priznal, že vládu pred druhou vlnou varovali. Namiesto príprav na ňu bol však celý krízový tím rozpustený! 

Druhá vlna pandémie koronavírusu Covid-19 udrela v plnej sile a v Európe bičuje všetky štáty rad radom. Nielen na Slovensku pribúdajú tisíce nakazených, no situácia je kritická najmä v susednom Česku, ktoré je aktuálne najhoršie na svete, a počty rapídne stúpajú aj v Poľsku, Rakúsku či Francúzsku. Taliansko zatiaľ hlási ešte vyššie prírastky ako počas prvej vlny a v Španielsku už celkový počet infekčných presiahol jeden milión.

Drvivá väčšina odborníkov po celom svete upozorňovala, že druhá vlna bude ešte silnejšia a zasiahne tvrdšie ako tá prvá. A výnimkou neboli ani slovenskí odborníci z národného krízového klinického tímu, ktorí boli našou vládou vychvaľovaní do nebies za zvládnutie prvej vlny. Tí istí odborníci však Matoviča a spol. upozorňovali na príchod druhej vlny, no údajne sa dočkali iba ignorácie a rozpustenia celého tímu aj napriek nesúhlasu jeho členov.

Slovenská vláda sa snaží proti pandémii bojovať plošným testovaním obyvateľstva.

To na Facebooku priznal jeden z jeho niekdajších členov Radovan Braník, ktorý v jednej z internetových diskusií kritizoval vládu za to, že koncom júna nepočúvala varovania o druhej vlne. Je teda vysoko pravdepodobné, že ak by odborníci u nás boli vypočutí a prijali by sa potrebné opatrenia s dosť veľkou časovou rezervou, tak by teraz Slovensko nebolo v podobnej situácii.

Nad tým sa dá však už iba špekulovať a to, kto preberie za takéto kroky vlády v budúcnosti zodpovednosť, ukáže až čas. Teraz je potrebné zvládnuť druhú vlnu v zdraví ako fyzickom, tak aj psychickom. Držme si palce!

Radovan Braník o druhej vlne

Zdroj: Facebook/RadovanBránik | Foto: Facebook/IgorMatovic, YouTube