Výstavba diaľníc na Slovensku je priam tragikomédiou, ktorá je predmetom predvolebných sľubov a diskusií už veľmi dlhé roky. Najčastejšie sa debatuje, samozrejme, o tej diaľnici, ktorá by mala spájať naše najväčšie mestá – Bratislavu a Košice. V akom časovom rozmedzí vidí dokončenie tejto „stavby storočia“ nová vláda? 

V roku 2007 Slovákom vtedajší premiér Róbert Fico (55) sľuboval diaľnicu D1 na trase BA-KE najneskôr do roku 2010. Potom sa výstavba tejto „bájnej“ trasy odsúvala na neurčito kvôli nevysporiadaným pozemkom, pochybným tendrom či korupcii. Predchádzajúci minister dopravy Árpád Érsek videl zas termín dokončenia na rok 2026. A ako je na tom so sľubmi ohľadom diaľnice z Bratislavy do Košíc terajšia vláda?

Súčasný minister dopravy Andrej Doležal sa radšej odvážnym sľubom vyhýbal a v rozhovore pre Hospodárske noviny ihneď priznal, že za jeho súčasného úradovania (pravdepodobne do roku 2024) diaľnica dokončená určite nebude. Skúsil si však trošku zaprorokovať, a keby šlo všetko podľa plánu mohlo by to byť približne medzi rokmi 2029 a 2030. Nuž, zdá sa, že predchádzajúce vlády sa nám oproti súčasnosti „trošku“ prerátali!

Róbert Fico o diaľnici v roku 2007

Zdroj: Hnonline.skFoto|Video: Facebook/IgorMatovič, YouTube