Už tisícky rokov majú mnohé krajiny vysoko kvalifikovaných elitných vojakov, ktorí vykonávajú tie najnebezpečnejšie špeciálne misie. V minulosti tomu nebolo inak. Niektoré komandá však boli na tú dobu známe svojou oddanosťou, brutalitou, silou a tréningom. O aké elitné jednotky sa jedná? Kto patril medzi najlepších v staroveku? 

Faraónova osobná stráž

Špeciálna jednotka lukostrelcov, ktorá sa v starovekom Egypte volala aj ako Medjay. Pôvodne sa jednalo o rod kočovných púštnych bojovníkov z Núbie. Zo začiatku si ich najímal faraón ako žoldnierov. Neskôr, v 16. storočí pred našim letopočtom, ich oficiálne zaradili medzi faraónove légie a potom sa vypracovali až na faraónovu osobnú stráž. Boli skvelí strelci, ale taktiež i skvelí bojovníci zblízka, kedy používali kopije.

Svätý oddiel

Predstavuje jednu z najznámejších elitných jednotiek klasického Grécka. Skupina vznikla v Tébach v 378 p.n.l., ktorú založil generál Gorgidas. Jednalo sa o 150 mužských párov, ktoré k sebe prejavovali lásku. Ideou bolo, že muži, ktorí k sebe cítia hlboké city, bojujú efektívnejšie. Boli skvelí kopijníci a vyznamenali sa rozdrvením a dobytím Sparty. Avšak v bitke pri Chaironeie v 338 p.n.l. proti Macedónčanom bolo 254 mužov tohto oddielu zabitých a zvyšných 46 zranených a popravených.

Večne živí

V 6. storočí pred našim letopočtom založil perzský kráľ Cyrus elitnú jednotku dobre vycvičených vojakov, ktorí sú známi pod označením Nesmrteľní. Zatiaľ čo prevažná časť perzskej armády pozostávala z brancov, nesmrteľní stáli v prvej rade dobrovoľne v počte presne 10 000 ako ťažkoodenci. Každý nesmrteľný bol vybavený lukom, krátkym mečom a kopijou. Zaslúžili sa o víťazstvo v známej bitke pri Termopylách proti Sparťanom. Ich služby sa využívali až do čias Byzantskej ríše.

Kavaléria spoločníkov

Alexander Veľký je známa historická osobnosť, ktorá si podmanila v antike veľké územie. A nepodarilo by sa mu to bez špeciálnej jednotky zvanej Kavaléria spoločníkov alebo tiež Hetairoi. Jednalo sa o dobre vycvičenú obrnenú jazdu, ktorá bola zložená výlučne z macedónskej šľachty. Ich klinové formácie boli nezastaviteľné a tento oddiel sa používal na nečakané útočenie do nepriateľských radov zväčša zozadu alebo zboku, čím prinášali do radov šok a chaos.

Cisárova elita

Pred tým, než prišli na scénu Preatoriáni, v antickom Ríme existovala elitná jednotka zvaná Extraordinarii. Vznikla v 4. storočí p.n.l., tvorilo ju 1600 najlepších kopijníkov a 600 jazdcov a strážila veliteľské stany a cisára. Pozostávala z najlepších bojovníkov, ktorí mali na sebe ľahkú zbroj a dokázali skúmať terén ako skauti, taktiež boli dobrí stratégovia. Keď ich nahradili Preatoriáni, vojaci Extraordinarii sa buď dali na politickú dráhu, alebo sa nechali najímať ako žoldnieri.

Zbesilí

Pre väčšinu obyvateľov starodávnej Európy boli Vikingovia považovaní za impozantných protivníkov v boji. Ale najobávanejší zo Severanov boli Berserkovia, populárna fanatická sekta bojovníkov známa pre ich zúrivosť vyvolanú drogami. Predstavovali fanatických elitných vojakov, ktorí v radoch nepriateľov „trhali kusy tiel zaživa, boli šialení ako vlci, silní ako medvede a divokí ako voly“ – tak sa písalo v kronikách. Ich zbesilosť sa prejavovala aj v brnení, ktorého mali minimum, aby im nezavadzalo v boji.

Jaguáre

Vycvičení elitní vojaci z 15. storočia z aztéckej ríše Mesoamerica, ktorí sa vrátili domov z boja s najvyšším počtom zajatcov, ktorých mohli obetovať bohom, boli poctení členstvom do najvyššej triedy bojovníkov. Hovorilo sa im jaguáre. Boli oblečení vo zvieracej koži a vyzbrojení obsidiánovým mečom, lukom a malou dýkou. Jaguáre slúžili v ríši nielen k boju, ale tiež ako národná polícia či osobná stráž vodcu. Patrili k najobávanejším krvilačným odporcom voči dobyvateľom z Európy.

Pridať sa k nindžom

Snáď najlepší ekvivalent dnešných moderných špeciálnych jednotiek boli nindžovia z feudálneho Japonska. Legendárni bojovníci boli majstri tajných operácií a špecializujúci sa na infiltrácie, sabotáže, maskovanie a vraždy. Boli tiež známi ako shinobi, predstavovali elitu bojovníkov v 15. storočí v bojoch počas súperiacich štátov v Japonsku. Na rozdiel od samurajov, ktorí volili rytiersky a čestný boj, bojovali nindžovia z tieňov, vedeli utekať a skrývať sa. V odstraňovaní nepriateľov začali ako prví používať výbušniny.

Foto: Lastdiadoch.com, wallpaperscraft.com