Od filmu Kult hákového kríža uplynulo už dlhých 21 rokov. Niektorí herci sa nezmenili skoro vôbec, ale napríklad hlavní hrdinovia Derek a Danny vyzerajú dnes úplne inak!

Kult Hákového kríža, v origináli American History X, je americká kriminálna dráma z roku 1998. Tento film sa stal doslova legendárnym pre svoj jedinečný príbeh. Jeho hlavnými postavami sú bratia Derek a Danny, ktorých otec bol zastrelený černochom. Obaja chlapci sa neskôr stanú prívržencami neonacizmu. Starší Derek je dokonca odsúdený za vraždu dvoch černochov a putuje za mreže. Pobyt v base však jeho pohľad na ideológiu neonacizmu poriadne zmení. Po návrate sa Derek snaží pomôcť svojmu mladšiemu bratovi a ukázať mu iný spôsob myslenia. Film však končí tragickou smrťou Dannyho, čo je odveta za Derekove hriechy z minulosti.

5 zaujímavostí o filme Kult hákového kríža

Rolu Dereka Vinyarda mal pôvodne stvárniť Joaquin Phoenix, ktorý je známy z filmov ako Walk the Line, Gladiátor či 8MM.

Rolu Dereka mal pôvodne stvárniť Joaquin Phoenix.

Režisérom tohto filmu je Tony Kaye. Tony ale nechcel byť uvádzaný pod pravým menom, a tak plánoval použiť oficiálny pseudonym Alan Smithee, ktorý používajú režiséri, ak netúžia vystupovať pod svojou identitou. Pokiaľ sa však režisér tento pseudonym rozhodne použiť, nemôže film nijako kritizovať a ani vysvetľovať, prečo odmietol mať pri projekte vlastné meno. To však Kaye zavrhol, a tak chcel použiť pseudonym Humpty Dumpty, čo mu umožnené nebolo.

Slovo “fu*k” sa vo filme objavilo dovedna 205-krát – v priemere tak zaznelo každých 35 sekúnd.

Edward Norton sa na svoju úlohu fyzicky pripravoval údajne viac než dva roky. Napokon sa mu to zjavne vyplatilo. Za stvárnenie Dereka si totiž vyslúžil nomináciu na Oscara.

Kult Hákového kríža mal pôvodne končiť scénou, v ktorej si po bratovej smrti Derek holí hlavu. Zábery mali ukazovať nekončiaci kruh násilia. Napokon však bol takýto koniec zamietnutý, a to najmä kvôli námietkám Edwarda Nortona.

Film sa mal pôvodne skončiť ukážkou, ako si Derek holí hlavu a vracia sa k neonacizmu.

Takto vyzerajú herci z filmu Kult hákového kríža dnes

Zdroj: Csfd.cz | Foto: Tumblr.com, YouTube | Video: YouTube, Streamable.com