Bez ohľadu na čísla, ktorými sa nás snažia politici ohúriť, nájsť na Slovensku dobré zamestnanie je pre väčšinu ľudí stále problém. Každý, kto zažil posielanie životopisov, chodenie na pohovory a postupné znižovanie svojich nárokov, presne vie, o čom je reč. Pri nedostatku pracovných miest ťahajú zamestnanci za kratší koniec, no to sa má už čoskoro zmeniť.

Od mája začne platiť zákon, podľa ktorého bude uvádzanie mzdy v pracovných ponukách povinné. Často používané slovo dohodou tak nahradia skutočné čísla pomáhajúce uchádzačom rozhodnúť sa, či sa im na ponuku vôbec oplatí reagovať a cestovať na pohovor.

Názor druhej strany

Samozrejme, táto zmena sa zamestnávateľom nepáči. Ak sa totiž o jednu pozíciu uchádza viacero záujemcov s rovnakou kvalifikáciou, rozhodne často to, kto z nich si vypýta najmenší plat. Pre bežného človeka je tiež problém odhadnúť, aká je pre firmu akceptovateľná suma, a tak ide často len o slepé triafanie do predstavy zamestnávateľa.

Uvádzanie platu v inzerátoch tiež prispeje k väčšej transparentnosti a pomôže znížiť platové rozdiely medzi mužmi a ženami. Bez ohľadu na protesty zamestnávateľov, uvádzanie platov je v západných krajinách bežnou praxou a v konečnom dôsledku môže ušetriť veľa času nielen uchádzačom, ale aj samotným firmám. Slovensko je tak o krok bližšie k férovému pracovnému trhu.

Ďalšie naše články nájdete na Manmagazin.sk — TU

Zdroj: profesia.pravda.sk | Foto: pixabay.com