Za poslednú dekádu by ste len ťažko v NHL hľadali väčšiu hviezdu, než je Sidney Crosby. Tento 32-ročný Kanaďan začne v najlepšej hokejovej lige sveta už svoju 14. sezónu.

Odkedy sa v roku 2005 stal draftovou jednotkou, v drese Pittsburghu Penguins získava jedno ocenenie za druhým. Trikrát ako kapitán doviedol Tučniakov k zisku Stanley Cupu a tiež je členom prestížneho Triple Gold Clubu, keďže k víťazstvu NHL pridal aj zlato z olympiády a majstrovstiev sveta. Ak mu bude zdravie slúžiť, v tejto sezóne sa pridá aj do klubu hráčov, ktorí majú na konte 1000 odohraných zápasov v NHL. Momentálne ich má na konte 943 a nazbieral v nich neuveriteľných 1216 bodov, čo je viac než bod na zápas (1,29).

Len máloktorý hráč sa môže pochváliť takýmto kladným bodovým priemerom a od čias Petra Šťastného sa to podarilo iba jedinému Slovákovi. Tým nie je nikto iný ako Žigmund Pálffy. Crosby ako jeden z mála stále aktívnych hráčov mal tú česť zahrať si s rodákom zo Skalice a v rozhovore pre web Barstoolsports.com mu zložil poklonu. Taktiež ponúkol svoj pohľad na fakt, že talentovaný Slovák opustil NHL vzhľadom k skvelej forme pomerne skoro, a to vo veku 34 rokov.

„Dostal vtedy tvrdý náraz v Nashville (pozn. od Darcy Hordichuka) a zľakol sa. Vystrašilo ho to. No Ziggy bol neuveriteľný hráč. Spôsob, ako sa pohrával s brankármi, ako vás hocikde dokázal nájsť prihrávkou, ako pracoval s pukom. To bolo neuveriteľné. Dodnes je to veľmi nedocenený hráč,“ povedal na adresu dnes už 47-ročného Slováka Crosby.

Žigmund Pálffy odohral v NHL 684 stretnutí, v ktorých nazbieral 713 bodov za 329 gólov a 384 asistencií. Počas kariéry v zámorí obliekal dresy New Yorku Islanders, Los Angeles Kings a vo svojej poslednej sezóne aj spomínaného Pittsburghu Penguins. Odtiaľ sa „Ziggy“ v roku 2006 pobral na Slovensko, kde po ročnej prestávke od hokeja obliekol dres rodnej Skalice a po piatich vydarených ročníkoch kariéru ukončil ako 41-ročný. Na reprezentačnej úrovni získal legendárne zlato z Göteborgu a bronz z MS 2003 vo Fínsku.

Zdroj: Barstoolsports.com, Sport.aktuality.sk | Foto: Twitter