Jason Statham je lámač ženských sŕdc a dobre známy hrdina akčných filmov ako Rallye smrti, Kuriér, Rýchlo a Zbesilo 7, Expendables: Nezničiteľní, Parker, Mechanik Zabijak. Takto by sme mohli pokračovať ďalej. Drsný Angličan to však v živote nemal ľahké a k svojej kariére akčného hrdinu sa musel svojpomocne dopracovať.

Statham sa narodil 12. septembra 1967 v Shirebrooku ako syn Eileen a klubového speváka Barryho Stathama. Avšak na ružiach ustlané určite nemal a na rozdiel od niektorých svojich slávnych kolegov (ktorí slávu a majetky získali po rodičoch) si musel na živobytie zarábať sám. Môžeme povedať, že je to človek mnohých povolaní.

Pouličný predavač

Už keď mal 14 rokov, začínal na ulici ako predavač lacných hodiniek, šperkov a bižutérie. Do brandže pouličného predajcu sa dostal vďaka svojmu otcovi, ktorého prezývali Nogger. Jasonovou náplňou práce bolo stáť pred londýnskym obchodným domom Harrod’s a ponúkať okoloidúcim šperky. Pre magazín Esquire sa vyjadril, že všetky zarobené peniaze vrazil do financovania svojej kariéry skokana do vody.

Profesionálny skokan do vody

Začínal v 15-tich, čo je veľmi nezvyčajné, keďže profesionálni skokani začínajú vo veku štyroch až piatich rokov. Trénoval na štadióne Crystal Palace v Londýne. Rok 1985 bol pre neho veľmi úspešný, keďže sa mu podarilo dostať sa medzi špičku skokanov vo Veľkej Británii. V roku 1990 sa zúčastnil hier Commonwealthu na Novom Zélande, kde z 11 účastníkov skončil desiaty.

To ho však neodradilo a svojmu najväčšiemu záujmu obetoval čas a peniaze. Keď sa v roku 1992 po tretíkrát nedostal do olympijského tímu, zavesil kariéru skokana na klinec. Statham sa uchádzal o Olympijské hry v Soule (1988), v Barcelone (1992) a tiež o štyri roky neskôr v Atlante. V príprave skončil vždy tretí, pričom olympijský tím, bohužiaľ, tvorili len dvaja najlepší skokani.

Jason Statham bol dvanásť rokov členom British Swimming/ Britain’s National Diving Squad (Anglický národný potápačský tím).

Milovník áut a kaskadér

Po frustrácii z kariéry skokana sa Angličan rozhodol vyskúšať kariéru kaskadéra. Začal trénovať judo, box a džiu-džitsu. Keď si ešte počas kariéry skokana ušetril peniaze, s kamošom Fishom Fibbensom si kúpili autá a celé dni brázdili ulice Londýnu. Štvorkolesové tátoše si Jason zamiloval už vtedy a môžeme tvrdiť, že vodičské zručnosti zužitkoval aj vo svojich filmoch Kuriér, Lúpež po taliansky a Rýchlo a Zbesilo.

Model

Okrem všetkých spomínaných profesií, ktoré si vyskúšal, bol Statham aj modelom a predvádzal džínsy pre firmu Levi’s Jean. Na jednej z módnych prehliadok si ho všimol režisér Guy Ritchie, ktorý ho zasvätil do filmu a otvoril mu novú kapitolu života.

Nový akčný hrdina menom Jason Statham

Režisér Guy Ritchie obsadzoval hercov do svojho prvého celovečerného filmu Zbaľ prachy a vypadni a práve Jason sa mu zdal ako vhodný kandidát. Po pár sedeniach sa mu Statham zapáčil a našiel práve to, čo hľadal – niekoho autentického. Následne ho režisér obsadil do role ilegálneho predavača diamantov. Vtedy sa začala písať herecká kariéra nového akčného hrdinu – vtedy už 30-ročného Jasona Stathama. A to všetko aj napriek faktu, že nikdy nemal herecké vzdelania.

Úspech filmu mu nepriniesol iba zisk 5 tisíc libier, ale aj rolu v ďalšom Ritchieho filme Podfu(c)k, za ktorú skasíroval sumu 15 tisíc libier. Pre magazín Esquire sa vyjadril: „Urobil by som to aj zadarmo. Už len kvôli príležitosti robiť niečo iné.“

Dnes je 48-ročný Angličan stále vo forme a točí jeden film za druhým. Je súčasťou takmer každého akčného filmu, kde nesmú chýbať jeho povestné bitky či šialené jazdy na autách. Zahral si po boku tých najslávnejších akčných hercov, akými sú Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Jet Li, Vin Diesel a mnoho ďalších. V neposlednom rade treba spomenúť, že prepožičal hlas seržantovi Watersovi v hre Call of Duty.

Jason Statham je príkladom toho, že vďaka odhodlaniu, tvrdej drine a aj kúsku šťastia môže človek dosiahnuť vrchol a robiť to, čo ho skutočne baví. V súčasnosti žije so svojou krásnou partnerkou Rosie Huntington-Whiteley, známou z filmu Transformers 3.

Zdroj: csfd.cz, Esquire | Foto: ava7.com, moviepilot.com, enews.bf-1.com