INZERCIA | Hudba dokáže navrátiť do bežného života pacientov s poruchami učenia, reči alebo pohybu. Pomáha ale aj ľuďom, ktorých trápi bežný stres, nespavosť alebo úzkosti. Liečivých účinkov hudby, tanca aj hry na hudobné nástroje, ako je gitara či ukulele, sa preto využíva v takzvanej muzikoterapii.

Liečivé účinky hudby

Hudba ovplyvňuje dýchanie a srdcový rytmus, zmierňuje svalové napätie, reguluje telesnú teplotu. Navyše preukázateľne uľavuje od bolesti, zaháňa úzkosť či strach a stimuluje dobrú náladu, pretože podporuje vyplavovanie endorfínov, hormónov šťastia. Účinkov hudby sa preto využíva aj v takzvanej muzikoterapii.

Hlavný pilier muzikoterapia

Muzikoterapia zahrnuje nejen poslech hudby, ale také zpěv, který se uplatňuje při odstraňování řečových vad, hru na hudební nástroje nebo rehabilitaci pohybem. Tanec nebo rytmická cvičení se běžně využívají ke zlepšení motorických funkcí a pohybové koordinace. Všechny zmíněné postupy spojuje rytmus, který je hlavním pilířem muzikoterapie.

Kde muzikoterapia pomáha?

Muzikoterapia sa uplatňuje napríklad v pedagogických poradniach, kde pomáha deťom, ktoré trpia poruchami učenia. Pravidelné cvičenie podporuje koncentráciu, zlepšuje pamäť a odstraňuje rečové vady. S terapiou hudbou sa stretnete aj v psychoterapii alebo v bežnom zdravotníctve, kde výrazne urýchľuje liečbu pacientov po úrazoch mozgu, ktorí trpia poruchami pamäti, reči alebo pohybu.

Ako hudba lieči?

Ako je možné, že má hudba tak ďalekosiahle účinky? Hlavným dôvodom je zrejme to, že preniká do mnohých mozgových štruktúr, nielen do centier reči, a pôsobí aj na vývojovo staršie časti mozgu.

Muzikoterapia ako prevencia

Započúvať sa do tónov hudby sa oplatí aj v prípade, že netrpíte vážnymi zdravotnými problémami. Muzikoterapia pomáha aj s bežnými problémami, ako je stres, nespokojnosť alebo zlý spánok. Upokojí vás, privedie vás na iné myšlienky a naučí vás lepšie zaobchádzať s vašimi emóciami.

Zahrajte si na hudobný nástroj

Účinky počúvania hudby prohloubíte, pokud sáhnete po hudebním nástroji. V muzikoterapii se často používají nástroje s takzvaným přirozeným laděním, které vydávají alikvótní neboli vysoce harmonické tóny. Jedná se o nástroje, jako je šamanský buben, didgeridoo, tibetské mísy nebo ústní harfa. Pokud si chcete zahrát sami doma, poslouží vám i tradičnější hudební nástroje jako kytara či ukulele.

Ak chcete tak zažiť čistý pocit šťastia, pokoja, zbaviť sa stresu, entuziazmus pre vec, je pravdepodobne muzikoterapia niečo, čo vám môže pomôcť.