15. februára bolo zahájené historický prvé sčítanie obyvateľstva, prebiehajúce elektronickou formou. Pre občanov Slovenskej republiky to znamená predovšetkým to, že sa môžu vôbec po prvýkrát zaevidovať úplne sami. Keďže táto povinnosť vyplýva zo zákona, neporiadnikom hrozia finančné postihy.

Krátky dotazník žiada od občanov odpovede na rôzne otázky, týkajúce sa súčasného bydliska, zamestnania či vierovyznania. Hoci je poskytnutie osobných údajov pre niektorých pomerne citlivou záležitosťou, Štatistický úrad garantuje, že k zneužitiu nedôjde.

sčítanie osôb

Sčítať sa musia úplne všetky osoby, žijúce na území našej krajiny. Ide teda nielen o dospelých jedincov, ale aj o deti. Od toho, kto túto povinnosť jednoducho odignoruje, môže samospráva mesta alebo obce neskôr požadovať pokutu od 50 až do 250 eur.

„Máme údaje aj z iných administratívnych zdrojov dát, ktorých kombináciou vieme identifikovať, kto sa sčítania nezúčastnil. Sankcie by vyberali jednotlivé obce,“ objasňuje generálna riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu SR Ľudmila Ivančíková. Celonárodná akcia je dôležitá z hľadiska budúceho prerozdeľovania financií či získania údajov o skutočných pomeroch v krajine. Čas na splnenie je do konca marca.

Na našom Facebooku MANMAGAZIN nájdete pre chlapa to najlepšie ? Sledujte ho >>>TU<<<

sčítanie ľudí

Zdroj: Spravy.pravda.sk | Foto: Instagram/Sodb_2021, Pexels.com