Slovenský premiér Igor Matovič (47) sa počas včerajšej tlačovej konferencie párkrát ostro vyhranil voči svojim koaličným partnerom z SAS, s ktorými majú opäť mierne napäté vzťahy. Počas svojich monológov sa takisto zamotal do slovnej hračky na adresu poslankyne za SAS Jany Bitoóvej Cigánikovej, kvôli ktorej ho verejnosť začala obviňovať z rasizmu!

Premiér Igor Matovič riešil na tlačovej konferencii aj spor ohľadom toho, že si poslankyňa Cigániková myslí, že vláda zvýhodňuje štátnu VšZP oproti súkromným zdravotným poisťovniam. Povedal, že Cigániková klame, no ona to má trošku aj v mene, čím pravdepodobne narážal na jej priezvisko.

Hneď potom sa do premiéra pustili rôzne médiá a organizácie na ochranu ľudských práv, ktoré označili jeho narážku za rasistickú. Ozval sa aj Ábel Ravasz, bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity, ktorý jeho vyjadrenie verejne odsúdil a požiadal premiéra o okamžité ospravedlnenie. Okrem toho taktiež apeloval na to, aby sa voči tomu vyhranila aj súčasná splnomocnenkyňa pre rómske komunity pani Bučková.

Reakcia Inštitútu ľudských práv

Ako rasistickú označili túto vetu premiéra aj rôzne médiá, no všetkým odpovedal premiér Igor Matovič spôsobom sebe vlastným – cez Facebook. Tam uverejnil výklad z internetového slovníka slovenského jazyka, ktorým dokazoval, že sa podobný slovný zvrat v slovenčine nachádza a je synonymom pre klamanie/klamstvo. Samotná poslankyňa Cigániková sa do času písania tohto článku k danej poznámke nevyjadrila.

Vyjadrenie Igora Matoviča k údajnému rasizmu

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť >>TU<<

Zdroj: Facebook/Ábelravasz, TB | Foto: Facebook/Igor.matovic.7, YouTube