Povolanie učiteľa je veľmi náročné a na Slovensku to platí ešte mnohonásobne viac. Zastarané metódy výučby, niekoľko desaťročí staré knihy či absolútne nemoderné učebne. A k tomu všetkému sa začínajúcim učiteľom ešte hádžu pod nohy polená, kvôli ktorým by to mnohí radšej celé zabalili. Toto je aj prípad chlapíka menom Peter Hric, ktorý sa so svojim problémom zveril na YouTube! 

Pre väčšinu Slovákov je najväčšou motiváciou pri nástupe do práce zväčša dobrý plat, no len ťažko to však môžeme povedať o učiteľoch. Mladí sa do tejto práce veľmi nehrnú, pretože už dlhodobo sa diskutuje o tom, že učitelia sú výrazne podhodnotení Aj keď sa to vláda snaží zakryť naoko príťažlivými “opatreniami“, reálne ide len o marketingové ťahy so snahou zavrieť všetkým kritikom na nejaký čas ústa.

Deti na Slovensku možno o chvíľu nebude mať kto učiť.

Trpezlivosť už preto mnohých ľudí prešla a zmenila sa na beznádej, no mladý učiteľ menom Peter Hric sa rozhodol vyjsť na svetlo sveta s pravdou o tom, ako to je v skutočnosti so zvyšovaním platov učiteľov. Aby sa dostal do vyššej platovej triedy, tak musel do ďalšieho vzdelávania investovať zhruba 3000 eur a mnoho hodín svojho času, no v konečnom dôsledku zistil, že na zvýšenie platu o približne 133 eur nie je aj tak vhodným kandidátom.

Zákon sa totiž tak klasicky “po slovensky“ zmenil a podmienky tohto navýšenia sú omnoho prísnejšie. Nielenže musí učiteľ v rámci svojho voľného času absolvovať v priebehu mesiacov rôzne školenia a neskôr si obhájiť atestačnú prácu, ale od 1.9.2019 platí, že potrebuje mať aj päťročnú prax. Pokiaľ teda dostane mladý učiteľ u nás šancu na to, aby zarábal aspoň o trochu viac peňazí, tak do toho z jeho zdrojov musí investovať tisícky eur, stovky hodín času a nakoniec ešte vyčkať niekoľko rokov. A tu prichádza na rad otázka, či to mladému živiteľovi rodiny stojí v slovenskom školstve vôbec za námahu.

Peter Hric o tom, ako ho štát obral o 3000 eur

Foto|Video: Pixabay.com, YouTube