Aj vy sa snažíte ušetriť na nafte či benzíne, no aj keď jazdíte úsporne, spotreba je stále veľká? Prinášame vám päť najčastejších príčin vysokej spotreby paliva. Možno vďaka tomu ušetríte desiatky eur!

1. Klimatizácia

Samozrejme, že nikto nechce sedieť v rozpálenom aute a potiť sa ako doga. No ak vonku práve nie je 40 stupňov, možno sa na tú klimatizáciu vykašlite. Pri jej používaní totiž potrebujete vyšší výkon motora, čo spôsobuje väčšiu spotrebu paliva. A aby toho nebolo málo, ani otvorené okná nie sú tým najlepším riešením. Tie totiž vytvárajú protitlak a spomaľujú auto.

2. Nadmerná hmotnosť v aute

Ak nemáte so svojou svokrou najlepší vzťah, prestaňte ju vyvážať v aute. Nadmerná hmotnosť totiž spôsobuje väčšiu spotrebu paliva. Ale nie, teraz vážne. Ak máte veľkú hmotnosť v aute alebo v prívese, motor musí vynaložiť oveľa viac úsilia, a teda aj spotrebuje viac paliva.

3. Zlé zapaľovacie sviečky

Možno si nad zapaľovacími sviečkami nelámete hlavu. Keď sa však opotrebujú, vedia spôsobiť problémy. Ideálne je ich vymeniť za kvalitnejšie, a tak šetriť motor aj palivo.

4. Nízky tlak v pneumatikách

Všetky pneumatiky by mali mať rovnaký tlak. Ak má jedna či druhá z nejakých príčin rozdielny tlak, motor musí pracovať silnejšie, a tak opäť spotrebuje viac nafty či benzínu. Niektoré autá majú snímače, ktoré vás na to upozornia, pri iných si to môžete overiť napríklad s meračmi, ktoré zoženiete v každom druhom obchode.

5. Znečistený vzduchový filter

Ak sa do motora dostáva znečistený vzduch, koledujete si o problémy. Jednou z nepríjemností je aj oveľa väčšia spotreba paliva. Preto sa radšej uistite, že je váš filter v poriadku.

Zdroj: Men.sk | Foto: Pixabay.com