Rokom 1948 otriasla záhada mŕtveho muža, ktorého našli na pláži austrálskeho mestečka Adelaide. Na tom by možno nebolo nič výnimočné, až na to, že dodnes sa okolo tohto prípadu vynára množstvo otáznikov a nevysvetliteľných skutočností.

Mladík menom Neil Day sa prvého decembra 1948 premával po pláži na svojom koni, keď na pobreží spozoroval nehybné telo dospelého muža. Tento muž mal oblečený hnedý oblek, ležal na chrbte a vyzeral, že pozoruje hviezdy, avšak bolo očividné, že je po smrti. Za uchom mal zastrčenú drahú britskú cigaretu a jedna vyfajčená do polovice mu ležala medzi jeho krkom a golierom. Zaujímavý bol fakt, že vo vrecku mal krabičku lacnejších cigariet a v nej boli spomínané drahšie britské cigarety. U muža našli aj balíček zápaliek, jeden nepoužitý vlakový lístok druhej triedy do Henley Beach, autobusový lístok, hliníkový hrebeň vyrobený v USA a balík žuvačiek.

Samovražda…?

Svedkovia spozorovali muža ležiaceho na pláži už deň predtým, čiže 30. novembra. Prvý pár, ktorý išiel okolo zhruba o siedmej večer, videl, ako muž pokojne hýbal rukami. Ďalší svedkovia, prechádzajúci sa v okolí zhruba o hodinu neskôr, nevideli, aby sa ležiaci muž hýbal, no keď odchádzali, všimli si, že bol v inej polohe než, keď ho zbadali prvýkrát. Bolo im divné, že muž nereagoval na lietajúce komáre, a tak si mysleli, že ide len o nejakého opilca. Jeden zo svedkov informoval políciu, že na schodoch, ktoré viedli na pláž, stála neznáma osoba, ktorá muža na pláži pozorovala.

Mŕtvy chlap bol oblečený slušne a v čistom oblečení bez stôp krvi. Záhadou je, že nemal pri sebe peňaženku (v tej dobe neobvyklé) a na oblečení nebol ani jeden našitý štítok. Podľa patológa bola obeť vo veku 40 až 45 rokov a vo výbornej fyzickej kondícii. Príčinu smrti určili ako otravu neznámym jedom, aj keď to s istotou potvrdiť nemohli – prípad tak vtedy zhodnotili ako samovraždu.

Vyznačené miesto, kde muž ležal.

Identita muža

Polícia sa snažila zistiť identitu obete, a tak sa pomocou tlače prihovárala verejnosti s prosbou o pomoc. Jeden denník prišiel s informáciou, že by to mohol byť E. C. Johnson, ale ten sa o pár dní prišiel nahlásiť ako živý. Takýchto mylných informácií bolo neskôr oveľa viac. Ďalšou nádejou bolo, že by sa mohlo jednať o tesára Roberta Walsha. Typ postavy mŕtveho muža by na tesára sedel, avšak podľa stavu jeho dlaní, bolo zistené, že manuálne nepracoval minimálne 18 mesiacov. Navyše Robert Walsh mal mať 63 rokov a jeho žena pri identifikácii vyvrátila, že sa jedná o Roberta, pretože mu chýba jazva.

Ďalšie zistenia

14. januára 1949 bol objavený hnedý kufrík v batožinovej úschovni vlakovej stanice Adelaide, ktorý tam niekto uložil 30. novembra o 11:00 (deň pred objavením tela). Kufrík obsahoval župan, spodné prádlo, papuče, pyžamo, hnedé nohavice s pieskom v manžetách, elektrický skrutkovač, holiace potreby, nožnice, krátky nožík a štetec, ktorý sa používal na označenie nákladu na lodiach. Ďalej sa našla oranžová niť, ktorou boli pozašívané diery na vreckách nohavíc oblečených na mŕtvom mužovi.

Kufrík, ktorý objavili v úschovni.

Polícia skontrolovala vlakové záznamy a určila teóriu, že muž do mesta pricestoval pravdepodobne nočným vlakom zo Sydney, Melbourne alebo Port Augusta. Podľa tejto verzie sa mal osprchovať a oholiť v miestom zariadení City Baths, potom sa mal vrátiť na stanicu, kde si kúpil lístok na vlak do Henley Beach o 10:50. Tento vlak pravdepodobne nestihol, a tak si uložil kufrík do úschovne a kúpil si lístok na autobus.

Zabalzamované telo mŕtveho muža sa rozhodli opäť preskúmať a prišlo sa s novými zisteniami. Topánky, ktoré mal na sebe, boli dokonalo čisté, a tak nesedela verzia s tým, že by muž chodil celý deň po meste. Taktiež sa ukázalo, že telo bolo zrejme na pláž donesené skôr. Patológ zároveň vyvrátil skutočnosť, že by sa chlapík otrávil, keďže chýbali príznaky otravy – kŕče a zvracanie.

Kľučový moment

Po opätovnom prešetrení bol v nohaviciach muža objavený kúsok papierika vytrhnutého z knihy, na ktorom bolo napísané „Tamam shud“ – fráza pochádzala z knihy The Rubaiyat of Omar Khayyam a v preklade znamená „ukončený“. Toto prípad zase posunulo a okamžite sa strhlo pátranie po knihe, z ktorej útržok chýbal. Hľadanie dlho netrvalo a na polícii sa prihlásil muž, ktorý našiel knihu na zadnom sedadle svojho nezamknutého auta. V nej chýbal presne ten istý kúsok, ktorý bol zašitý v mužových nohaviciach.

„Ukončený“

Na poslednej strane tejto knihy bolo vpísaných 5 riadkov rôznych písmen. Druhý riadok bol preškrknuty a štvrtý sa začínal rovnako ako ten, v ktorom sa muž pomýlil. Polícia hneď usúdila, že sa jedná o nejakú šifru, no aj napriek snahe mnohých odborníkov sa ju rozlúštiť nepodarilo.

Šifra vpísaná do knihy.

V knihe bolo zapísané aj telefónne číslo. Ženu, ktorej číslo patrilo, sa podarilo vypátrať. Bola to zdravotná sestra, bývajúca len 400 metrov od miesta činu. Priznala, že knihu kedysi vlastnila. Darovala ju vraj poručíkovi menom Alfred Boxall ešte tri roky predtým. Dodala tiež, že koncom roka 1948 stretla muža, ktorý sa na tú knihu vypytoval. Polícia ju požiadala o identifikáciu muža poďľa odliatku tváre, žena však tvrdila, že to nebol on. Vyšetrovateľ, ktorý bol prítomný v čase identifikácie, si údajne nemohol nevšimnúť jej zdesenú reakciu. Polícia predpokladala, že mŕtvy muž bol spomínaný Alfred Boxall, no neskôr sa zistilo, že žije a svoju nepoškodenú knihu stále vlastní.

Odliatok tváre obete.

Zdravotná sestra popierala, že by poznala muža, ktorého objavili len 400 metrov od jej domu. Uviedla tiež, že nakoľko je vydatá, nechce, aby bolo jej meno uvedené v zápise, a tak dostala krycie meno Jestyn. Po niekoľkých rokoch sa však zistilo, že žena klamala a vydatá nikdy nebola, čo okamžite opäť rozbehlo vyšetrovanie. Sestrička umrela v roku 2007, a tak sa dôvod jej klamstva zistiť nepodarilo.

Súčasne vyšetrovanie odhalilo nové skutočnosti. Zachovali sa len fotografie a pitevná správa sa vraj stratila. Na základe týchto fotografií si jeden z vyšetrovateľov všimol, že muž mal vzácnu zubnú vadu, ktorá sa vyskytuje len zhruba u 2% populácie. V roku 2010 sa podarilo nájsť fotografie syna Jestyn a ten mal podobné zubné a ušné rysy ako mŕtvy muž. Šanca, že by sa jednalo o náhodu, je veľmi malá, avšak fakt, že bol synom muža, nejde potvrdiť ani vyvrátiť. Chlapec mal v tom čase 16 mesiacov a zomrel v roku 2009.

Na našom Facebooku MANMAGAZIN nájdete pre chlapa to najlepšie 😎 Sledujte ho >>>TU<<<

Zdroj: wikipedia.com | Foto: wikipedia.com