V 30-tych a v polovici 40-tych rokov minulého storočia bolo Nemecko z drvivej väčšiny nacistickou krajinou, zakladajúcou si na vízii tzv. čistej árijskej rasy. Súčasťou tejto predstavy, ktorú presadzoval najmä neslávne známy diktátor Adolf Hitler, boli aj tzv. antisemitské (protižidovské) zákony. Židia boli zo začiatku obmedzovaní v rámci bežného života, napríklad mali vyhradené špeciálne hodiny na nakupovanie, museli byť označení žltou hviezdou či nemohli uzatvárať manželské zväzky s „nežidmi“.
Židia boli Nemcami považovaní za podradnú rasu a čoraz viac silnejúca politická strana NSDAP neskôr zariadila aj ich otrasné vyvražďovanie v koncentračných táboroch. Naproti tomu členovia NSDAP mali zaručený spoločenský status, vďaka ktorému si vedeli ľahšie nájsť prácu – v tej dobe jej veľa nebolo. Podobným prípadom bol aj August Landmesser, ktorý si užíval výhody svojho nacistického postavenia, a to až dovtedy, kým sa v roku 1934 nezačal schádzať s čistokrvnou židovkou Irmou Ecklerovou.
Na našom Facebooku MANMAGAZIN nájdete pre chlapa to najlepšie ? Sledujte ho >>>TU<<<
O rok neskôr, ako začala dvojica plánovať spoločnú budúcnosť, sa dostali na svetlo sveta známe norimberské rasové zákony, ktoré upravovali postavenie židov v spoločnosti v ich neprospech. Práve kvôli nim museli August a Irma žiť mimo manželstva, čo nebolo v tej dobe veľmi akceptované. August sa však svojím vzťahom so židovkou netajil a jeho averzia voči režimu tretej ríše vyvrcholila na zjazde NSDAP v júni 1936 v Hamburgu.
Práve tam vznikla slávna fotka muža, ktorý ako jediný vo sfanatizovanom dave nepozdvihol pravicu na znak úcty voči Adolfovi Hitlerovi. A aj keď kvôli tomuto samotnému činu nemal v tej dobe nijaký postih, pretože si to pravdepodobne nikto nevšimol, bol August za svoj vzťah s Irmou neskôr odvlečený do väzenia, keď spoločne s ich dvoma malými dcérami chceli v roku 1937 ujsť do Dánska. Na hraniciach ich však zastavili vojaci a Augusta obvinili zo zneuctenia rasy.


August sa obhajoval tým, že on ani jeho žena o jej židovskom pôvode netušili. V máji 1938 bol prepustený pre nedostatok dôkazov, no o mesiac bol znova zadržaný a poslaný na dva roky do koncentračného tábora. Po tomto rozsudku svoju lásku už nikdy v živote nevidel. Irmu neskôr zadržalo gestapo a ich dve dcérky boli poslané do sirotinca. August bol v roku 1941 prepustený, no o dva roky neskôr ho zaradili do trestaneckej jednotky priamo do prvej línie vojska na fronte, kedy sa z neho stal tzv. živý štít.
Naposledy sa jeho meno zmieňuje v Chorvátsku, kde s najvyššou pravdepodobnosťou zomrel šesť mesiacov pred koncom druhej svetovej vojny, no jeho telo sa nikdy nenašlo. Jeho žena Irma zomrela v tzv. centre eutanázie v roku 1942. Príbeh Augusta Landmessera je dodnes inšpiráciou toho, ako sa nenechať ovplyvniť davom a veriť svojim vlastným princípom, ak sú morálne lepšie ako tie, ktoré presadzuje väčšina.
VIDEO:
Zdroj/Video: YouTube/Lukas IV. & Library of Lore | Foto: YouTube