Určite ste už zažili situáciu, že vám vaša manželka alebo priateľka vyčítali, že chcete pozerať futbal. My tvrdohlaví futbaloví fanatici si sledovanie prenosu presadíme, ale slabšie kusy musia často ustúpiť a zariadiť si plány podľa pani domu.

Pre tých, ktorým ich nežnejšie polovičky fandenie a pozeranie futbalových prenosov pravidelne vyčítajú, máme skvelý argument. Fakulta biomedicíny Univerzity v Leedse totiž zistila, že sledovanie vášho obľúbeného klubu je zdraviu prospešné! Výskum univerzity analyzoval 25 fanúšikov futbalového klubu Leeds United počas troch kľúčových zápasov sezóny 2018/19.

Títo fanúšikovia vo veku 20 až 62 rokov boli rozdelení do troch skupín podľa toho, ako dlho fandia svojmu milovanému klubu. Rozdelené skupiny boli následne psychologicky i fyziologicky skúmané na zápasoch Leedsu proti Brentfordu a v dvoch semifinálových stretnutiach play-off o postup do Premier League proti Derby County.

Výskum bol zameraný na tri kľúčové faktory – srdcový tep, krvný tlak a nálada fanúšika. Základná hodnota krvného tlaku bola jednotlivcom odmeraná niekoľko dní pred zápasom, následne bezprostredne pred zápasom, cez polčas a okamžite po záverečnom hvizde. U účastníkov bola tiež skúmaná nálada po každom zápase prostredníctvom rozhovorov so psychológmi.

Čo prieskum zistil?

“Pozitívny” stres zo zvýšenej srdcovej frekvencie bol porovnateľný s miernym kardiovaskulárnym cvičením, čo znamená pozitívny zdravotný prínos. Sledovať váš tím víťaziť malo za následok zníženie krvného tlaku, a teda ďalší pozitívny prínos. Z psychologického hľadiska zlepšila výhra náladu zúčastnených fanúšikov na ďalších 24 hodín, zatiaľ čo prehra vyústila do zhoršenej nálady.

Štúdia poukazuje na to, že futbaloví fanúšikovia sú závislí od stavov eufórie, ktoré im prináša víťazstvo ich tímu. Samozrejme, čím dlhšie svojmu klubu fandia, tým sú psychologické i fyziologické prejavy silnejšie.

“Je jednoznačné, že fanúšikovia, ktorí boli vášnivo zaujatí hrou, mali srdcový tep zvýšený na úroveň, akú dosiahnete svižnou chôdzou (20 %-né zvýšenie oproti bežnému tepu v pokoji). Gól vášho klubu či súpera zvýši srdcovú frekvenciu v priemere o 20 tepov za minútu. Fandením vášmu klubu tak jednoznačne podstúpite mierny kardiovaskulárny tréning a psychologické pozdvihnutie alebo prepad vzhľadom na výsledok zápasu,” potvrdila Dr. Andrea Utley z Univerzity v Leedse.

Tak páni, ak vám teda chce vaša partnerka dobre, ten futbal by vám jednoducho mala dovoliť pozerať. Veď je to zdravé!

Zdroj: Sportbible.com | Foto: Twitter, Pixabay.com, Pexels.com