Peťa (23) je v našich končinách už celkom známou modelkou. Odmala sa zaujímala o módu, a preto sa od skorého veku snažila v tomto tvrdom biznise presadiť. V úspechu jej nezabránilo ani to, že kedysi bývala mužom.

Peťa sa narodila na Ostrave ako Petr Nitka, no ako muž sa nikdy necítila sama sebou. Rozhodla sa preto pre postupnú zmenu pohlavia, a to užívaním hormónov, pričom v priebehu tohto roka ju čaká i operácia, ktorá z nej spraví ženu vo všetkých ohľadoch.

Na začiatku svojej kariéry zažívala úspechy ako prvý československý androgýnny model, ktorého na svoje prehliadky pozývali návrhári svetových značiek. Jeho príbeh dokonca zaujal kórejského dokumentaristu Sungmoa Masona Hea natoľko, že o ňom v roku 2016 natočil dokument Petr Nitka – The Androgynous Model. Postupom času sa Petr prepracoval k označeniu trans model a za svojimi modelingovými úspechmi odcestoval až do Austrálie, kde sa vypracoval na prvotriednu manekýnku, ktorá je žiadaná na prehliadkových mólach po celom svete. Odvtedy začal používať ženskejší variant svojho mena – Peťa Nitka.

U protinožcov si brunetku vzala pod „ochranné krídla“ agentúra Indi Models, vďaka ktorej teraz Peťa dostala možnosť úplne zmeniť históriu módneho priemyslu.

Fashion Week Tunis, ktorý bude prebiehať medzi 9. – 12. májom, sa stane významným míľnikom v jej kariére i živote. Zažije tam totiž svoje „prvýkrát“ ako transgender modelka v islamskej krajine! „Byť historicky prvou transgender modelkou v arabskom svete mi dáva možnosť ukázať, že byť iný nie je chyba, ale svojim spôsobom privilégium, hovorí Peťa, pričom zdôrazňuje dôležitosť tejto udalosti najmä pre LGBT komunitu, no tiež nezabúda na islamský ľud. „Myslím, že by to v týchto krajinách mohlo zmeniť veľa vecí,“ povedala Peťa pre magazín Lui.

Peťa mala od malička šťastie v tom, že ju jej rodina vo všetkom podporovala. Zrejme najťažšie je pre ňu vytrvať, aby dokázala naplniť svoj sen. Najviac zo všetkého si praje zvýšiť povedomie, odstrániť zažité predsudky a zmeniť spôsob, akým ľudia vnímajú transgender ľudí a celú LGBT komunitu. „Čím častejšie ľudia uvidia ľudí ako ja v každodennom živote, robiť bežné veci a pracovať ako všetci ostatní v módnom a kozmetickom priemysle, tým ľahšie si ľudia uvedomia, že sme úplne rovnakí ako každý.“

Peťa Nitka

 

Zdroj | Foto: Indi Models