Boxerská história priniesla množstvo skvelých zápasníkov. Od Georga Foremana cez Muhammada Aliho až po Mikea Tysona. Jednou z prvých veľkých legiend tohto športu je však bezpochyby nezabudnuteľný Rocky Marciano!

Neporazený šampión. Pod takouto prezývkou ho najčastejšie poznajú fanúšikovia boxu. V tzv. kráľovskej ťažkej váhe sa mu totiž podarilo niečo, čo predtým ani potom už nikomu. Z ringu odišiel stále ako víťaz. Jeho zápasová bilancia je neskutočná. 49 zápasov, 49 víťazstiev a 43 knockoutov.

Narodil sa 1. septembra 1923 v Brocktone v Spojených štátoch amerických. Bol potomkom talianskych imigrantov a nebol práve najlepším študentom, keďže nedokončil ani strednú školu. Miesto nej sa živil príležitostnými prácami, no keď sa USA zapojilo do druhej svetovej vojny, musel narukovať. Bol prevelený do Británie, kde pomáhal so zásobovaním jednotiek v teréne. A práve na vojne sa dostal aj k boxu.

Začal bojovať v amatérskych zápasoch, no trvalo to len krátko. Túžil sa stať profesionálom, aj keď sa v tých časoch nejavil ako nejaký výnimočný talent, veď jeho amatérska bilancia bola 8 víťazstiev a 4 prehry. V roku 1948 však začal boxovať pravidelne medzi profesionálmi a za tri roky dosiahol neskutočné výsledky. Mal skóre 38 víťazstiev a 0 prehier, z toho 33 zápasov ukončil spôsobom K.O.

Vďaka týmto úžasným výkonom dostal šancu boxovať proti absolútnej legende. A nepostavil sa proti nemu nik iný ako Joe Louis. 39-ročný veterán bol však v tej dobe už na konci svojej kariéry. Rok predtým prišiel o titul majstra sveta, ktorý vlastnil nepretržite dlhých 12 rokov. Marciano bol síce považovaný za outsidera, no v 8. kole Louisa prekvapujúco knockoutoval. Tomu sa teda návrat nepodaril a po tomto dueli definitívne ukončil svoju bohatú kariéru. Na druhej strane Rocky Marciano týmto víťazstvom vystrelil ku hviezdam.

Rocky Marciano vs. Joe Louis

Po ďalších štyroch víťazstvách dostal konečne šancu zabojovať o titul majstra sveta. 23. septembra 1952 sa stretol s Jersey Joe Walcottom vo Philadelphii. Aj Walcott patril už k veteránom, veď mal 38 rokov, no stále bol úradujúcim šampiónom. Práve preto ho väčšina odborníkov považovala za favorita. A hneď v prvom kole Marciana šokoval, keď ho tvrdou ranou poslal k zemi. To sa slávnemu Rockymu stalo vôbec poprvýkrát v živote.

Walcott si tvrdými ranami a dobrou obranou skúsene strážil pozíciu a jasne vyhrával na body. V 12. kole u všetkých troch rozhodcov viedol a Marciano vedel, že jediné, čo mu pomôže bude knockout. V nasledujúcom kole príšľa jeho chvíľa. V poslednej tretej minúte pohybom zmiatol súpera, ktorý ranu netrafil a Marciano mu sám svojou legendárnou pravačkou zasadil rozhodujúci úder. Potom ho ešte pre istotu dorazil ľavačkou a získal titul majstra sveta v ťažkej váhe. Jeho súper ešte dlho po zápase nedokázal vstať zo zeme, no to sa už Rocky vo veku 28 rokov tešil z prvého titulu svetového šampióna.

Rocky Marciano vs. Jersey Joe Walcott knockout

Marciano neskôr ešte titul niekoľkokrát obhájil v šiestich ďalších zápasoch. Aj v tom poslednom 21. septembra 1955 v New Yorku porazil boxera menom Archie Moore vďaka knockoutu v 8. kole. Tento zápas sa mal konať už o deň skôr, ale nakoniec bol presunutý kvôli hurikánu. Po ňom Rocky ukončil svoju neskutočnú kariéru ako 32-ročný s bilanciou 49 zápasov, 49 výhier a 43 knockoutov.

Tri roky po ukončení kariéry sa chcel vrátiť a mesiace tvrdo trénoval, no nakoniec sa rozhodol svoj návrat neuskutočniť. Neskôr sa venoval natáčaniu filmu “The Superfight: Marciano vs. Ali”. V špeciálnej počítačovej simulácií vyhral vzájomný boxerský zápas raz jeden a raz druhý. Legendárny Rocky však zomrel predčasne. 31.augusta 1969, len deň pred jeho 46.narodeninami, zahynul na palube malého súkromného lietadla. Narodeninového prekvapenia, ktoré mu pripravovala jeho rodina, sa tak už nikdy nedočkal. V dejinách boxu však ostane navždy zapísaný zlatými písmenami, ako jeden z najlepších zápasníkov histórie.

Rocky Marciano – najlepšie momenty

Foto|Video: Twitter, YouTube