Zahynuli počas nej milióny ľudí po celom svete. Priniesla mnoho obetí nielen na životoch, ale aj zdraví, a zanechala po sebe tisícky zničených rodín. Prvá svetová vojna však priniesla aj dodnes nevyriešené záhady!

Nepochopiteľné úmrtia, zmiznutia či mýtické postavy? To všetko mohla priniesť prvá svetová vojna. Ľudí tieto neskutočné javy dodnes trápia a lámu si nad nimi hlavu. Poďme sa teda pozrieť na najväčšie záhady súvisiace s týmto vojenským konflitktom

10. Stratený poklad ruských cárov

Rusko mala v čase prvej svetovej vojny pod palcom cárska rodina Romanovcov s viac ako 300-ročnou históriou. V krajine však vládla hospodárska a sociálna kríza, ktorá sa v priebehu vojny stupňovala. Obyvatelia boli nespokojní s vládou Mikuláša II. a búrili sa. Revolúcie v roku 1917 boli pre neho jasným signálom, že už dlho na čele Ruského impéria (vtedajší názov krajiny) nevydrží.

Preto sa rozhodol skryť obrovský poklad, ktorý zahŕňal 73% všetkého zlata, ktoré krajina vtedy vlastnila. Legenda vraví, že je dodnes pochované na dne Bajkalu – najhlbšieho jazera na svete. Mikuláš si toto tajomstvo však zobral so sebou až do hrobu a dnes by podľa výpočtov mohol mať tento poklad hodnotu cca 60 biliónov dolárov.

9. Kto zostrelil Červeného baróna?

Hovorilo sa mu “najväčšie letecké eso všetkých čias” alebo aj “červený barón”. Nemecký pilot Manfred Von Richthofen bol naozajstným postrachom. Zostrelil 80 lietadiel a Nemci aj vďaka nemu dúfali, že sa im podarí zapísať do dejín prvej svetovej vojny zlatými písmenami. Tento chlap totiž dokázal v kokpite prežiť aj zásah guľkou priamo do hlavy a bezpečne pristáť aj napriek tomu, že mal oči zaliate krvou. Postupne sa vypracoval až na hodnosť kapitána a aj v deň svojej smrti bol na čele celej leteckej posádky.

Dodnes sa však vedú dohady o tom, kto ho vlastne zabil. 21.apríla 1918 totiž Nemci vyrazili do boja proti britským lietadlám. Na strane Britov bojovali aj Kanaďania či Austrálčania. Jeden z kanadských letcov Arthur Brown Richtofena prenasledoval a práve jemu sa pripisuje tento skutok. V rovnakom čase však zo zeme pálili na lietadlo “Červeného baróna” aj príslušníci austrálskej pechoty. Každopádne, Richtofena podľa pitvy zabila jedna jediná guľka, ktorá mu preletela cez spodnú časť chrbta, zasiahla srdce a vyšla von cez hrudník. Richtofena si však protivníci natoľko vážili, že mu na druhý deň vystrojili v Británií pohreb so všetkými vojenskými poctami. Nemcom a jeho rodine potom oznámili, že padol v boji a kde sa nachádza jeho hrob.

8. Čo sa stalo s posádkou lode Zebrina?

Zebrina bola plachetnica vybudovaná v roku 1873. Slúžila na prevoz a ťažbu uhlia medzi Veľkou Britániou a Francúzskom. 17 septembra 1917 bola táto loď nájdená na pobreží Rozel Point. Ale bez posádky. Žiadni mŕtvi ani živí. Žiadne stopy po vojenskom konflikte alebo inom možnom poškodení. V kapitánovom denníku sa nenašli záznamy o nejakej výnimočnej udalosti či nešťastí.

Doteraz sa nevie, čo sa stalo s posádkou tejto lode na ceste medzi Cornwallom a Rozel point a pravdepodobne sa to nikdy nedozvieme. 23-členná posádka sa však len tak vypariť nemohla…

7. Bol John Parr prvým zabitým vojakom?

John Parr bol jeden z najmladších britských vojakov. Ako jeden z mnohých klamal o svojom veku, aby sa mohol pripojiť k armáde. Mal len 17 rokov a bol vycvičený na to, aby dokázal v rýchlosti priniesť dôležité informácie o priebehu bojov svojim nadriadeným. Hovorí sa o ňom ako o prvom zabitom britskom vojakovi v priebehu vojny.

Teórie o tom, kde a kedy sa tak mohlo stať, sa však rozchádzajú a mnohé zdroje tvrdia, že bol zabitý až ako 23. v poradí v bitke pri Mons. V priebehu vojny totiž jeho matka nedostala žiadne informácie o tom, či je jej syn nažive a kde sa nachádza. 21.augusta si však mnohí Briti pripomínajú úmrtie tohto odvážneho vojaka, ktorý je podľa viacerých zdrojov prvým padlým britským hrdinom 1. svetovej vojny.

6. Napadla nemeckú ponorku morská príšera?

V poslednom štádiu vojny, v apríli 1918, bojovali nemecké ponorkové jednotky proti britským. Na severe Atlantiku sa však počas boja udiala nevídaná vec. 30 apríla 1918 sa nemecká posádka vzdala britským vojskám úplne bez boja. Neskôr vyplávali na povrch výpovede nemeckých vojakov, ktorí tvrdili, že spodok ich ponorky počas plavby zachytila neznáma obluda. Tá dokázala loď obrátiť “hore nohami” aj napriek tomu, že do nej vojaci pálili ako diví.

Kapitán Krech tvrdil, že toto monštrum malo malú hlavu, ale obrovské oči a zuby. Napadlo ich vraj počas toho, ako si dobíjali baterky a preto ich Briti zajali na hladine. Neskôr sa vynorili teórie, že to mohol byť príbuzný legendárnej príšery Loch Ness z oblasti Loch Ness jazera. Nech je tomu ako chce, existuje mnoho výpovedí rôznych ľudí, že v týchto miestach žijú živočíchy, ktoré sa vymykajú svojou veľkosťou a vzhľadom bežnému priemeru. Ako sa vraví, oceán je predsa nekonečný…

5. Kto zabil kanadských vojakov po skončení vojny?

4.marec 1919. Celý svet bol síce otrasený z nedávno skončeného vojenského konfliktu, no tým, čo mali to šťastie a prežili, svitala nádej na krajšie zajtrajšky. To však neplatilo pre kanadských vojakov, ktorí sa stále nachádzali v britskom vojenskom tábore a čakali na odlet domov. Okrem toho, že mnohých z nich tam pomaly zabíjala chrípková epidémia, vypukli tam aj obrovské nepokoje.

Vojaci boli totiž nespokojní s tým, že Američania, ktorí do bojov ani nezasiahli, boli odvezení domov omnoho skôr ako oni. Približne 17 000 z nich sa vzbúrilo proti vedeniu vojenského tábora. Ničili a rabovali okolité budovy, vrátane obchodov a vojenských kancelárií. Počas týchto nepokojov zahynulo minimálne 5 kanadských vojakov. O niekoľko desiatok rokov neskôr vyplávali na povrch informácie, že zabitých vojakov mohlo byť ešte omnoho viac. Nikdy sa však nezistilo, čo bolo skutočnou príčinou ich smrti a kto bol za ňu zodpovedný.

4. Sériový vrah, ktorý zmizol ako duch

Béla Kiss bol maďarský sériový vrah, ktorý dokonale využil vojnový chaos. Počas neho bolo v júli 1916 v jeho byte nájdených množstvo veľkých železných nádob. V 24 z nich boli nájdené mŕtve telá zaliate alkoholom. Kiss zabil minimálne 23 žien a jedného muža. Je možné, že obetí bolo ešte viac, no nikdy sa nenašli. V jeho byte totiž bolo objavených obrovské množstvo listov adresovaných 74 rôznym ženám.V novinách sa navyše prezentoval inzerátom ako “osamelé srdce” a ženy pravdepodobne lákal sľubmi, že sa s nimi ožení. Išlo najmä o bohaté paničky, ktoré zabil pre peniaze.

4.októbra 1916 dostala maďarská polícia informáciu o tom, že Kiss sa nachádza v nemocnici. Prišli tam však príliš neskoro a Béla dovtedy dokázal ujsť, keď dal do svojej postele telo iného mŕtveho vojaka. Kiss nebol teda nikdy dolapený a existuje iba jeden záznam o tom, kde sa neskôr zdrižiaval. V 30. rokoch minulého storočia ho niekoľko ľudí označilo ako školníka, ktorý pracoval na jednej zo škôl v New Yorku. Keď sa však polícia chcela s týmto školníkom stretnúť, náhle zmizol a už nikdy sa neobjavil…

3. Kto bol legendárny J.M.?

Počas strašných vojnových bitiek nebolo veľa možností, ako sa mohli vojaci odreagovať. Mnohí z nich podľahli maľovaniu a na smutných obrazoch zachytávali hrôzy vojny zo svojho pohľadu. Na konci 20. storočia bola objavená v archívoch Univerzity Viktória v Kanade kniha malieb. Nachádzalo sa v nej 130 obrázkov namaľovaných vodovými farbami, ktoré zachytávali vojnu, smrť či náboženské výjavy.

Nanešťastie ich autor sa nikdy nezistil, pretože sa podpisoval iba iniciálkami J.M.. Na jednej z jeho malieb bolo však venovanie jeho dcére Adele, podľa ktorého sa zistilo, že J.M. bol pravdepodobne niekde z oblasti Belgicka alebo Francúzska a vojnu prežil, pretože jedna z malieb bola už z roku 1920.

2. Zachránila Britov nebeská armáda?

V auguste 1914 prebiehala pri belgickom mestečku Mons krvavá bitka medzi Veľkou Britániou a Nemeckom. Briti mali za úlohu udržať línie mesta, aby sa do neho Nemci nedostali. Lenže Nemcov bolo o 100 000 viac a armáda 70 000 britských vojakov sa ocitla v ich obkľúčení. Britskí vojaci umierali rad radom a práve v tejto beznádejnej situácií sa údajne stalo niečo neskutočné, čo potvrdili vojaci oboch táborov.

Medzi Nemcov a Britov vraj zleteli z neba anjeli a nedovolili Nemcom v ofenzíve pokračovať. Výpovede oboch strán sa však líšia. Nemeckí vojaci tvrdili, že videli celú armádu anjelských lukostrelcov a boli v šoku, prečo sa Briti vrátili k takému spôsobu boja. Briti zase tvrdili, že videli len trojicu anjelov, medzi ktorými bol aj ich patrón sv. Juraj. Nič z toho síce nebolo reálne potvrdené, no dodnes ostáva nevysvetlenou záhadou to, prečo Nemci aj napriek jasnej prevahe nedokázali britskú armádu poraziť a rozutekali sa…

1. Zmiznutie najväčšej americkej námornej lode

USS Cyclops bola najväčšia americká námorná loď v období prvej svetovej vojny. Slúžila na prevoz uhlia a vojenských jednotiek medzi spojeneckými vojskami. Na jej palubu sa zmestilo niekoľko stoviek ľudí, no v marci 1918 sa po nej zľahla zem. 309 ľudí na palube nepochopiteľne zmizlo aj s celou námornou loďou a dodnes sa nevie, prečo. Nenašlo sa absolútne nič, čo by odhalilo aspoň malú stopu po tejto lodi.

V marci 1918 sa vyplavila z Brazílie cez Barbabos na dlhú cestu domov do Baltimoru. Počas 9-dňovej plavby sa však stalo niečo, čo spôsobilo, že posádka lode sa už nikdy domov nevrátila. Posledné zaznamenané správy lodného kapitána boli jasné: “Počasie, všetko dobré.” V priebehu najbližších desaťročí sa objavilo množstvo správ o zmiznutí ďalších lodí v oblasti tzv. Bermudského trojuholníka, ktorý sa nachádza medzi Bermudami, Miami a Puerto Rico. Aj napriek vyspelým technológiám dneška sa tieto záhadné zmiznutia stále nepodarilo objasniť…

10 nevyriešených tajomstiev prvej svetovej vojny

Zdroj: YouTube | Foto|Video: YouTube