Ako už väčšina z nás vie, už túto sobotu a nedeľu sa uskutoční historicky prvé celoplošné testovanie Slovákov na ochorenie COVID-19. K dispozícii bude vyše 5000 odberných miest a občania sa budú môcť otestovať od 7:00 do 22:00, či už v časových intervaloch podľa prvého písmena priezviska, alebo sa môže obec rozhodnúť testovať ľudí podľa konkrétnych ulíc. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (Oľano). 

Samosprávy dostali dôležitú úlohu a mnohé robia maximum preto, aby sa blížiace testovanie vydarilo. K odberovým miestam je už priradené množstvo zdravotného personálu, avšak stále tento počet nie je dostatočný. Premiér vyzýva všetkých zdravotníkov, aby sa prihlásili ako dobrovoľníci. Po celom Slovensku sa hlásia aj bežní občania, ktorí prídu pomôcť bez nároku na odmenu, čím ich, samozrejme, chválime. Lákadlom pre zdravotný personál by mala byť sľúbená odmena vo výške 7 eur na hodinu a 20 eur za každý pozitívny prípad. Viaceré mestá dokonca ponúkajú Slovákom odmenu vo výške 70 eur na deň za dobrovoľnícku činnosť a zabezpečovanie administratívnej práce.

Vo vyplácaní týchto odmien sú však už teraz veľké zmätky. Štát totiž rozdelil dobrovoľníkov do dvoch skupín, pričom jednej z nich nezaplatí, pretože podľa ministra Jaroslava Naďa slovo dobrovoľník znamená, že prácu vykoná bez nároku na finančnú odmenu. Zaplatené dostanú len administratívni pracovníci, no registráciou cez vládny portál dobrovoľník nevie, do ktorej skupiny bude zaradený, a tak kto z nich vlastne dostane aj zaplatené je vo hviezdach.

plosne testovanie

Zdroj:Pravda.sk | Foto: YouTube, Instagram/TvNoviny