Ľudia, ktorí majú vodičský preukaz a takmer dennodenne využívajú svoje auto, si častokrát život bez svojho štvorkolesového tátoša nevedia ani predstaviť. Mnoho vodičov však môže prísť o papiere oveľa ľahšie, než by sa mohlo zdať!

Keďže na Slovensku sú policajné kontroly áut bežnou praxou a v zmysle hesla „Pomáhať a chrániť“ je mnoho vodičov pokutovaných za pásy, prekročenie rýchlosti, nezastavenie na Stop-ke a podobne. Výška pokuty je individuálna podľa priestupku, ale neraz sa stane, že prekročí sumu 60 eur. Práve tu nastáva vo vyhláške zádrheľ, o ktorom mnoho šoférov netuší.

Známe pravidlo „trikrát a dosť“ totiž platí aj v tomto prípade, a to po dobu 12 mesiacov, a teda jedného roka. Ak trikrát v priebehu jedného roka dostanete pokutu v minimálnej výške 60 eur, príslušníci polície sú oprávnení vziať vám vodičský preukaz. Keďže priestupky pokutované sumou minimálne 60 eur sú už považované za závažné, je možné, že páni policajti vám vezmú doklady a budete musieť absolvovať opätovne autoškolu, respektíve skrátený tzv. doškoľovací kurz.

Nevýhodou tohto doškoľovacieho kurzu je jednak jeho cena (do 4OO eur) a tiež fakt, že ho daný previnilec musí zvládnuť na prvý pokus. Ak teda porušíte spomínané pravidlo trikrát a dosť, okrem vyššie uvedeného kurzu vám môžu byť tiež nariadené i psychotesty, za ktoré si ale opäť môžete poriadne priplatiť.

Zdroj: Autobild.cas.sk | Foto: Giphycom, Facebook/Polícia Slovenskej republiky