Prednedávnom sa na internete objavil krátky záznam, na ktorom mala mať pohlavný styk Andrea Verešová a jej manžel. Obaja tvrdia, že je to podvod a má ísť o takzvané „deepfake video“.

Rozzúrená Andrea Verešová na svojom Instagrame ponúkla odmenu 50 tisíc eur, a to za informácie, ktoré by mohli viesť k identifikovaniu páchateľa, majúceho na starosti péčko s jej tvárou. Ľudia v komentároch pod príspevkom ale reagovali, že sa nejedná o žiadne fake video. Niektorí si dokonca všimli, že daná herečka má rovnaké znamienko ako známa modelka. Krátko nato však slovenská kráska príspevok vymazala.

Ohľadom erotického záznamu sa pre portál blesk.cz vyjadril reklamný režisér a odborník na videotvorbu Michal Orsava. Deepfake technológia je v podstate umelá inteligencia, ktorá na základe fotiek dokáže zameniť tvár. Vznikla len pred pár rokmi a neustále sa zdokonaľuje. Podľa jeho slov je táto technológia využívaná najmä v po*nografii.

,,Kvôli tomu, že tam tie podmienky bolo tak zložité, že pred tvárou boli vlasy, ktoré tá technológia nemôže úplne dobre nahradiť, alebo nemôže prekryť tou novou tvárou. Tak kvôli tomu si myslím, že nešlo o deepfake, ale o reálne video.” Michal ďalej tvrdí, že pokiaľ bolo video skutočne deepfake, ide o umelecké dielo. Technológia vraj nie je natoľko dokonalá, aby dokázala pracovať aj s pohyblivou kamerou či prekrytou tvárou.

Zdroj: blesk.cz | Foto: Instagram/andreaveresovaofficial, michalorsava