V pondelok utiekol z francúzskej väznice Redoine Faid, prezývaný „aristokrat medzi lupičmi“, ktorý sa špecializoval na prepadnutia pancierových vozidiel prevážajúcich hotovosť. Útek zrealizoval veľmi štýlovo – na dvore väznice pristáli jeho komplici s vrtuľníkom v čase, kedy bol Redoine v miestnosti na návštevách. Z vrtuľníka vyskákali jeho kumpáni, vtrhli do väznice, vzali Redoina a odleteli. Nikto sa nezranil, nikto nebol zadržaný ako rukojemník a celé to trvalo iba zopár minút. Elegantné, čo poviete?

Incident sa stal v nápravnovýchovnom zariadení v Réau, južne od Paríža. Helikoptéru neskôr našli v meste Gonesse, cca 60 km od väznice. Pilotoval ju inštruktor, ktorý náhodou v čase, kedy ho komplici väzňa vzali ako rukojemníka, čakal na letisku na svojho žiaka. Podľa polície zostal v šoku. Vrtuľník neskôr zapálili a v úteku pokračovali ďalej autom, ktoré neskôr v inom meste vymenili za dodávku. Polícia po mužoch stále pátra.

Zaujímavosťou je, že nejde o prvý útek 46-ročného Faida. V roku 2013 použil trhavinu, aby si prerazil cestu k úniku z väzenia. O šesť týždňov neskôr ho zadržali v hoteli.

Redoine Faid je podľa všetkého vo Francúzku „známa firma“. V roku 2009 tento syn alžírskeho imigranta napísal autobiografiu – knihu, v ktorej popisoval svoje vyrastanie v predmestskom gete v prostredí zločinu, či kariéru profesionálneho lupiča obrnených vozidiel s hotovosťou. V knihe tvrdí, že kariéru lupiča zavesil na klinec, a naopak, kariéru utečenca má veľmi dobre naštartovanú. Uvidíme, či sa ho polícii podarí dolapiť.

Zdroj: Pravda | Foto: YouTube