Nedávno sa skončili futbalové MS 2018, ale jeden veľmi zaujímavý príbeh priniesol aj šampionát pred dvadsiatimi rokmi. Na mundiále 1998 vo Francúzsku sa v osemfinále odohrával šláger medzi Anglickom a Argentínou, keď za stavu 2:2 prišiel veľký skrat Davida Beckhama, po ktorom ho začala nenávidieť celá krajina.

Dnešný kouč Atlética Madrid Diego Simeone bol vtedy kapitánom Argentíny. V blízkosti stredového kruhu sa stretol s Beckhamom, s ktorým tvrdo dohral súboj, čo sa vtedajšej hviezde Manchestru United nepáčilo. „Becks“ neovládol svoj hnev a surovým zákrokom skopol Simeoneho odzadu a to priamo pred zrakom dánskeho arbitra Kima Miltona Nielsena. Mladučká superstar dostala okamžite červenú kartu a zamierila do šatne.

Oslabené Anglicko napokon prehralo s Argentínou po penaltovom rozstrele a na Davida Bekchama sa spustila vlna kritiky, akú športový svet dovtedy nezažil. Denne sa jemu i jeho rodine niekto vyhrážal zabitím, v médiách sa rozšírili titulky ako: Desať hrdinov a jeden hlúpy chlapec.

Mediálny tlak bol taký obrovský, že David Beckham rozmýšlal nad útekom z Anglicka a zvažoval prestup z materského Manchesteru United do iného tímu, respektíve do inej krajiny. Vo svojej autobiografii uviedol, že ešte niekoľko mesiacov po MS 1998 sa vážne bál o bezpečenosť seba i svojich najbližších.

Takmer počas celej sezóny 1998/99 bol David Beckham nenávidený všetkými Angličanmi a to aj vtedy, keď hájil farby národného mužstva. Po senzačnom treble z roku 1999 s United a následných vynikajúcich výkonoch v reprezentácii, mu však anglickí priaznivci mladícky skrat odpustili. Zo štvanca a národného babráka sa stal dokonca kapitán hrdého Albiónu.

Beckham sa viackrát vyjadril, že po tom všetkom, čo zažil v roku 1998, bolo pre neho  najväčšou poctou byť kapitánom anglickej reprezentácie. Dnes je vo svojej krajine i po celom svete uznávaný ako žijúca legenda. Jeho skrat z MS 1998 a následné peklo, ktorým si musel prejsť, však patria stále medzi najnezabudnuteľnejšie momenty futbalovej histórie.

David Beckham červená karta proti Argentíne 1998

Argentína : Anglicko 2:2 (4:3) MS 1998 zostrih zápasu

Tento článok je pripravovaný v spolupráci so >> ŠportovýMagazín.sk <<

Foto: Twitter, YouTube | Video: YouTube