Nie každé superauto vás dokáže očariť iba výkonom. Ten je, samozrejme, dôležitý tiež, avšak to, čo robí superautá výnimočnými oproti konkurencii, sú múdre nápady a jedinečná technológia. Dánsky výrobca Zenvo si to dobre uvedomuje, a preto vo svojom najnovšom modeli predstavil hneď niekoľko vychytávok, vďaka ktorým valcuje konkurenciu.

Pravdepodobne najlepšie „road-legal“ (čiže určené na civilné cesty) superauto na svete Zenvo TSR-S vás očarí nielen vzhľadom, 8-valcovým motorom o výkone 1200 konských síl či exkluzivitou, keďže sa vyrába len 5 takýchto áut za rok. Disponuje totiž tromi neuveriteľnými „fičurkami“, ktoré ho robia vo svojom obore jedinečným.

Zenvo TSR-S Geneva

Prvou z nich je centrálne krídlo, ako ho výrobca nazýva. Na videu môžete vidieť, ako sa vždy preklápa do opačnej strany než zatáčajúce auto, čo maximalizuje prítlak a zvyšuje trakciu vnútorných pneumatík. Krídlo tiež môže zmeniť tvar a nakloniť sa, aby tým pomohlo pri brzdení či úplne sa vyrovnať na rovinkách.

Druhá technologická vymoženosť, ktorú Zenvo TSR-S využíva, je viac-výkonový motor, pričom je možné nastaviť jeden z troch módov: Min (700k), IQ, Max (1177k). IQ nechá počítač vyhodnotiť, aký výkon je momentálne potrebný na základe údajov z trate, takže nikdy nevyužívate viac výkonu, než je potrebné.

Samozrejme, o tom, či je niekedy vôbec potrebný výkon 700 koní, ktorý je pri tomto aute minimum, by sa dalo diskutovať.

Zenvo TSR-S výfuk

A posledným esom v rukáve je prevodovka. Tá sa môže pripínať z klasického na „brutálne, mechanické, priame nastavenie“ prevodových stupňov, ktoré prináša skutočný zážitok z riadenia závodného auta na trati.

Na záver už zostáva iba jedna otázka a tou je cena. Bohužiaľ, nevieme, koľko by ste zaplatili za takúto „mačičku“, avšak isté je, že budete potrebovať poriadne veľké prasiatko, ak by ste sa chceli v Zenve TSR-S prevetrať v uliciach vášho mesta.

Zdroj: hotcars.com | Foto: Wikipedia, YouTube