O sicílskej mafii koluje veľa príbehov a do jej dejín sa nezmazateľne zapísal najmä Salvatore Riina, známy ako “Toto”. Vďaka svojej krutej povahe si vyslúžil prezývku “La belva”, čo v preklade znamená zviera alebo beštia. A my sa dnes pozrieme na najväčšie zaujímavosti z jeho mafiánskej kariéry!

Salvatore Riina sa narodil 16. novembra 1930 a zomrel takmer na deň presne 17. novembra 2017. Na čelo sicílskej mafie sa dostal v roku 1974 a zotrval tam takmer 20 rokov. V tomto období si nemohol byť nikto ničím istý a bolo jedno, či ste boli policajtom, sudcom alebo vysoko postaveným politikom. Ktokoľvek sa postavil vtedy Riinovi do cesty, ten nemal žiadnu šancu prežiť.

Salvatore Riina zaujímavosti

1. Narodil sa v chudobnom mestečku Corleone v provincii Palermo. Keď mal trinásť rokov, tak pri explózii bomby zahynuli jeho otec a starší brat. Salvatore sa teda v tomto veku stáva hlavou rodiny ako najstarší mužský potomok.

2. Členom miestnej mafie sa stal už ako 18-ročný a o rok na to mal na konte prvú vraždu. Pri hádke totiž zabil iného mladíka a bol odsúdený na dvanásť rokov, z ktorých si však odsedel iba šesť. Po prepustení sa pridal ku skupine okolo Luciana Leggia, no tá nemala spočiatku vôbec rešpekt a jej členovia boli terčom výsmechu, dokonca ich prezývali “sedláci”. V najbližších rokoch mali však na svedomí viac ako 50 vrážd príslušníkov konkurenčného klanu, ktorý pôsobil pod vedením najväčšieho vtedajšieho bossa Navarru (zabili ho v roku 1958). Kvôli tomu skončili členovia skupiny na súde, no zastrašovanie sudcov a svedkov im pomohlo sa z obvinení dostať s čistým štítom.

3. Riina bol však onedlho opäť obžalovaný z vraždy, pri ktorej bol videný, a preto žil v úkryte najbližšie dve desaťročia. Od roku 1970 rozpútal vojnu proti konkurenčným klanom, zabíjal novinárov, policajtov, politikov a úradníkov. Nikdy ho však na mieste činu už nikto nevidel, kvôli čomu bol obvinený vždy niekto iný.

4. O Riinovi je známe, že navonok pôsobil ako príjemný a veľmi rozhľadený človek. Nemal však za potreby sa nikomu nasilu páčiť. Pracoval z úzadia a vždy, keď sa jeho klan rozhodol udrieť, stálo to za to. A aj napriek tomu, že bol veľmi maličký, tak vzbudzoval obrovský rešpekt.

5. V roku 1974 sa po zadržaní Luciana Leggia stal krstným otcom mafie. Spoločne s ďalším blízkym spolupracovníkom Bernardom Provenzanom začali ovládať obchod s heroínom. A pašovanie drog z Ameriky sa netýkalo iba Talianska, ale celej Európy. Takto sa Riina stal celosvetovo známym v priebehu pár rokov svojej nadvlády.

6. Osemdesiate a začiatok deväťdesiatych rokov patrili jednoznačne Totovi. Američania ho označovali za najnebezpečnejšieho zločinca na svete a to s plným vedomím toho, že v Kolumbii robil v tých časoch problémy Pablo Escobar. Ten však v porovnaní s Riinom pomáhal chudobným, staval školy, ihriská či nemocnice. Talianskemu bossovi však šlo iba o vlastný zisk a nezastavil sa pred ničím. Dal pozabíjať celé rodiny vrátane žien a detí. Jednému z mafiánov vraj zabil až 35 príbuzných.

7. Riina bol známy aj celkom netradičnými metódami vraždenia. Veľkých nepriateľov zvykol pozývať na honosnú večeru v prítomnosti mnohých svojich spolupracovníkov. Počas nej sa správal priateľsky a s hosťom sa zabával, no keď ho to prestalo baviť, tak si vzal lanko a jednoducho ho uškrtil.

8. Talianska vláda časom prepisovala zákony, aby sa mafiáni nemohli len tak ľahko dostať na slobodu. Riina na to reagoval ešte väčším besnením a dá sa povedať, že sa z neho stal vlastne terorista. 23. decembra 1984 umiestnili jeho podriadení bombu do stojana na batožinu v rýchliku, ktorý smeroval z Neapola do Milána. Pri tomto útoku zahynulo 16 ľudí (z toho tri deti) a 266 sa zranilo. Dodnes je tento čin známy ako “Vianočný masaker”.

9. Giovanni Falcone a Paolo Borsellino boli jediní, pred kým mal Riina nejaké obavy. Študovaní právnici dostali pred súd 474 mafiánov a to vďaka svedectvu bývalého prominentného mafiána Tomassa Buscettu. Ten sa stal korunným svedkom v celom prípade a poriadne sicílskej mafii podkúril. Koniec sa zdal byť naozaj blízko, no Riina sa rozhodol konať.

10. Hlavného svedka Buscettu síce nedostal, no zameral sa práve na Falconeho a Borsellina. Atentát na nich si špeciálne naplánoval do najmenších detailov. Falcone jazdil pravidelne do Palerma po ceste A29. Riina si predtým na cvičnom úseku cesty, ktorý dal vybudovať práve pre tento pokus, vyskúšal koľko trhaviny bude potrebovať.

V osudný deň umiestnili do kanála pod cestou neuveriteľných 400 kilogramov výbušniny. To na mieste usmrtilo Falconeho s manželkou a troch prítomných policajtov. Výbuch bol vraj tak veľký, že sa rovnal sile menšieho zemetrasenia. Borsellina dal potom odstrániť podobným spôsobom, keď mu umiestnili bombu priamo do auta. No ani to už Riinovi nepomohlo.

11. 15. januára 1993 bol v Palerme zatknutý vďaka tipu svojho bývalého šoféra Balduccia Di Maggia, ktorý bol policajným informátorom. Bol odsúdený na 26 doživotných trestov a v deň jeho zatknutia ľudia oslavovali, dostali voľno v práci či škole a tešili sa z toho, že Sicília smeruje k lepším zajtrajškom. Riina aj spoza múrov väzenia však ešte dokázal naplánovať vraždu 13-ročného syna jedného z informátorov, ktorého mafiáni zaškrtili a rozpustili v kyseline. Talianske úrady mu na konci jeho života dovolili opustiť múry väznice a skonať v kruhu najbližších aj napriek tomu, že on sám nemal zľutovanie s nikým.

Salvatore Riina dokument

Foto|Video: Twitter, YouTube