Je čas dovoleniek, kedy sa veľa ľudí vydáva na ďaleké cesty do zahraničia. Pri prechode cez susedné Rakúsko by ste si však mali dávať pozor na to, aby ste nezinkasovali poriadne mastnú pokutu!

Autokamery nie sú už v dnešnej dobe ničím výnimočným a môžeme ich vidieť namontované v mnohých vozidlách aj u nás doma. Aj na Slovensku však platí, že zverejňovanie záznamov z nich je zakázané v prípade, že sa na nich nachádzajú viditeľní chodci, keďže to už ide o porušovanie osobných práv a súkromia človeka.

Jedným dychom však treba dodať, že tieto kamery sú skvelým pomocníkom pri riešení poistných udalostí, no je dôležité, čo presne sa na kamerovom zázname nachádza. U našich západných susedov z Rakúska majú však pre ich používanie omnoho prísnejšie podmienky.

Podľa informácií, ktoré získala prednedávnom vo svojej reportáži RTVS, sú tieto vecičky na rakúskych cestách úplne zakázané. V prípade, že u vás muži zákona takúto autokameru spozorujú, tak vám môžu napariť pokutu 10-tisíc eur a pri opätovnom prichytení dokonca až 25-tisíc.

Pri ceste po Rakúsku sa teda oplatí radšej “nedráždiť hada bosou nohou” a autokameru nechať odloženú niekde pod palubnou doskou. Do budúcna totiž dokonca hrozí, že po rozhodnutí Európskeho výboru pre ochranu osobných údajov budú tieto prístroje nadobro zakázané v rámci celej EÚ.

Zdroj: RTVS | Foto: YouTube, Purepng.com