Hovorí sa, že kolesá sú polovicou auta. Obzvlášť v zimných mesiacoch je rozdiel medzi kvalitnými a nekvalitnými gumami najzreteľnejší. Dávajte si preto pri ich kúpe veľký pozor, najnovšie totiž vyplávali na povrch informácie, ako sa klame s pneumatikami!

Šéf spoločnosti Michelin sa nedávno vyjadroval k tomu, že ľudia menia svoje pneumatiky až príliš často. Minimálny predpísaný dezén je 1,6 mm. Väčšina šoférov pritom ale svoje gumy mení oveľa skôr. V prípade letných najčatejšie pri dezéne 2,8 až 3 mm, pri zimných dokonca už pri 3,5 mm.

Jürgen John, šéf Michelinu pre nemecky hovoriace krajiny, vyhlásil, že je to úplne zbytočné. Podľa neho nie je žiadny rozdiel medzi pneumatikami, ktoré majú dezén 4 mm a medzi tými, ktoré sa už približujú k hranici 1,6. I keď Johnove vyjadrenie nahnevalo konkurentov spomínanej značky, zašiel ešte ďalej.

Verejne vyhlásil, že viacerí výrobcovia pneumatík vedome klamú a zavádzajú svojich klientov. Produkujú ich vraj tak, aby prvá vrstva dezénu bola čo najkvalitnejšia a nové gumy obstáli čo najlepšie v testoch. Podľa jeho slov už ale ďalšie vrstvy tak kvalitné nie sú, aby sa zodrali rýchlejšie a ľudia museli oveľa skôr meniť svoje pneumatiky za nové.

Zo štatistík vyplýva, že ak by všetci motoristi menili svoje gumy až pri dezéne 1,6, každá piata nová pneumatika by bola zbytočná. John preto navrhuje, aby sa pneumatiky testovali nielen ako úplne nové, ale aj po ich určitom opotrebovaní. Zároveň upozornil vodičov, že hranica 1,6 mm je naozaj koenčná a za ňu by už žiadny motorista ísť nemal.

Zdroj: Focus.de | Foto: Giphy.com, Depositphotos.com, YouTube