Jedným z najčastejších pozdravov používaných na Slovensku je slovo ahoj. Tento výraz možno zväčša počuť mezdi ľuďmi, ktorí si tykajú, prípadne spolu kominukujú na neformánej úrovni. Viete ale, čo ahoj skutočne znamená? 

Slovo ahoj myslené ako pozdrav sa na slovenskom a českom území začalo používať realtívne nedávno a to v prvej polovici minulého storočia. Na Wikipedii je jeho pôvod uvádzaný v roku 1751, kedy vzniklo zlúčením citoslovca “a”, prípadne “ah” a výrazu “hoy”, ktorý sa používal na upútanie pozornosti.

Prvá zmienka o tomto slove vznikla v 18. storočí medzi britskými námorníkmi, pretože “hoy” bol okrem vyššie uvedeného prekladu tiež výraz aj pre čln alebo loď. K nám sa podľa všetkého dostalo ahoj cez Nemecko, pretože napríklad na webe E-kniha.com sa uvádza, že počas druhej svetovej vojny sa slovo ahoj používalo ako skratka na výraz: Adolfa Hitlera obesíme.

Slovo ahoj vzniklo v roku 1751 medzi britskými námorníkmi spojením výrazov “a” a “hoy”.

Niekde sa tiež pšíe, že slovo ahoj je len “moderná” skratka od latinského výrazu Ad Honorem Iesu, ktorý v preklade znamená: Na Ježišovu slávu. Dnes je už ťažké presne určiť, či je tento latinský pôvod skutočný alebo je to len dodatočne interpretované veriacimi ľuďmi. Kažodpádne, podľa záznamov sa spomínané spojenie “a” s výrazom “hoy” v 18. storočí rozšírilo medzi britskými námorníkmi a neskôr z neho vznikol klasický pozdrav aj medzi našincami.

Zdroj: Wikipedia.org, E-kniha.com, Funmagazin.sk | Foto: YouTube, Pixabay.com