Ako vyriešiť boj s pandémiou Covid-19 vo svete? Extrémne nákazlivý vírus ochromil väčšinu štátov, ktorým zastavil ekonomiku a mnoho ľudí kvôli nemu prišlo aj o prácu. Najviac pravdepodobnou možnosťou riešenia je kvalitná vakcína, no a jednu máme podľa slov ministra zdravotníctva Mareka Krajčího predobjednanú v počte miliónov kusov! 

Marek Krajčí v relácii TV Markíza – Na telo plus priznal, že 180-tisíc prvých vakcín by na Slovensko malo prísť už začiatkom budúceho roka. Podľa jeho slov sú klinické skúšky vakcín už takmer pred koncom a v hre sú najmä dve firmy, ktoré sú na tom s vývojom vakcín veľmi dobre. A práve tieto vakcíny by mali byť dostupné v Európe.

Minister zdravotníctva ďalej poznamenal, že rýchly vývoj vakcíny neznamená, že nebude dostatočne otestovaná. Tento proces má totiž tri fázy skúšania na dobrovoľníkoch, u ktorých sa pozorujú reakcie ich organizmu na zaočkovanie. Ak by sa v čo i len jednom z nich ukázali iné nežiadúce účinky, ktoré nie sú bežné, tak by bol celý proces vývoja vakcíny zastavený. Po prechode všetkými troma fázami skúšania na desiatkách, stovkách až tisíckach dobrovoľníkov, posudzuje výsledky nezávislá zdravotnícka komisia, ktorá rozhodne, či je vakcína dostatočne bezpečná a účinná.

Na našom Instagrame MANMAGAZIN.SK nájdete pre chlapa to najlepšie ? Sledujte ho >>>TU<<<

Slovensko je ako členský štát Európskej únie zapojené do spoločného obstarávania na zabezpečenie vakcín. V rámci predobjednania dodávky vakcín sme požiadali až o 3 milióny kusov. Krajčí však vylúčil, žeby bola vakcinácia obyvateľstva povinná a údajne bude fungovať na dobrovoľnej báze. To, akým kľúčom sa bude očkovať, a kto bude prvý na rade určí podľa slov ministra zdravotníctva špeciálny protokol.

Anketa – dáte sa zaočkovať proti Covid-19?

Dali by ste sa zaočkovať proti Covid-19?

View Results

Loading ... Loading ...

Zdroj|Foto: Tvnoviny.sk/Nateloplus, Pixabay.com