Odborníci z ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz UK v Martine dlhodobo pozorovali dôsledky nadmerného pitia alkoholu. Na základe tohto výskumu prišli so zaujímavými číslami a štatistikami, ktoré vás možno prekvapia.
Azda najšokujúcejším faktom tejto štúdie je, že každý Slovák nad 14 rokov vrátane abstinentov vypije v priemere 11,1 litra alkoholu za rok. Takéto množstvo je o 1,3 litra viac, než je priemer celej Európy. Každý rok sa na našom území vyskytuje 5,5 % občanov starších než 14 rokov, ktorí sú na destilátoch závislí.
Treťou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete sú liehoviny. Podľa štatistík umrie na Slovensku oveľa viac mužov ako žien práve kvôli neprimeranému pitiu. Na jednu ženu pripadá až 7,5 muža. Najúmrtnejšie sú víkendové dni počas jesenných alebo zimných mesiacov.
Vzrastajúcim trendom je taktiež požívanie priveľkého množstva alkoholu u žien. „Negatívnym dopadom je zvýšená úmrtnosť žien končiaca dopravnými nehodami, podchladením či utopením počas presunu domov,“ tvrdí docent Ľubomír Straka. Kým v deväťdesiatych rokoch ženy pili väčšinou neverejne/doma, dnes sa viac presúvajú do krčiem a barov.
Slovenkám podľa Straku chýbajú aj vedomosti o dôsledkoch destilátov na plod. „Slovenské ženy sú najmenej informované o teratogénnom účinku alkoholu na ľudský plod počas tehotenstva. Nevedia, že v tehotenstve nesmú piť alkohol,“ uvádza.
Na našom Facebooku MANMAGAZIN nájdete pre chlapa to najlepšie ? Sledujte ho >>>TU<<<
S neprimeraným množstvom liehovín je celosvetovo spojených až 50 % násilných úmrtí a 30 – 50 % smrteľných dopravných nehôd. Svetové abstinenčné kampane, ako napríklad „suchý február“, majú upozorniť na škodlivosť alkoholu a jeho dôsledky. Vďaka takýmto mesačným výzvam skončí s pitím približne polovica zúčastnených.
Zdroj: uniba.sk | Foto: pixabay.com