Premiér Igor Matovič (46) včera rozvíril vody krajiny svojim vyhlásením, že za odignorovanie celoplošného testovania na Covid-19 budú musieť byť „neposlušní“ občania 10 dní v domácej karanténe. Takýmto spôsobom de facto úplne vyvrátil tvrdenie o dobrovoľnosti tohto testovania. A to si všimla aj prezidentka Zuzana Čaputová (47)! 

Ak ľudia už neverili v to, že sa na Slovensku nájde aspoň jeden politik, ktorý sa postaví proti prípadným sankciám voči ľuďom, ktorí by odmietli „dobrovoľné“ testovanie na koronavírus Covid-19, tak sa mýlili. Prezidentka Zuzana Čaputová aj po včerajšom zasadnutí bezpečnostnej rady, na ktorej sa zúčastnila spoločne so zástupcami armády, ministrom obrany Jaroslavom Naďom, ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím či premiérom Matovičom, jednoznačne povedala, že dobrovoľnosť pod hrozbou sankcií nie je dobrovoľnosť.

Vyjadrenie Zuzany Čaputovej k plošnému testovaniu

Tým sa postavila na stranu ústavných právnikov, ktorí taktiež tvrdia, že podobný zákaz vychádzania pre netestovaných občanov, nie je právne obhájiteľný ani počas núdzového stavu v dôsledku pandémie. Podobne sa pre denník SME vyjadril ústavný právnik Vincent Bujňák. Vláda síce má možnosť si zákony ohýbať v zrýchlenom legislatívnom konaní, no každý takýto prijatý zákon by potom na ústavnom súde mohol napadnúť niektorí z opozičných poslancov.

Na našom Instagrame MANMAGAZIN.SK nájdete pre chlapa to najlepšie 😎 Sledujte ho >>>TU<<<

To by znamenalo určite posunutie testovania, no a po rozhodnutí ústavného súdu možno aj jeho celkové zrušenie za súčasne deklarovaných podmienok. Preto je vysoko pravdepodobné, že po právnej stránke nebude mať tento návrh súčasnej koalície šancu prejsť. Otázkou teda už len zostáva, či sa vyjadrenie Igora Matoviča postaví v našom právnom systéme nad všetky aktuálne platné zákony a nariadenia.

Zdroj: Instagram/Zuzana_caputova, Sme.sk | Foto: Instagram/Zuzana_caputova, YouTube

Staňte sa redaktorom Manmagazinu, viac info o našej ponuke nájdete – TU