Širokej verejnosti sa pohľad za mreže väzníc často nenaskytuje. Bývalý trestanec Raphael Rowe navštevuje tie najtvrdšie a v rámci seriálu Inside the World’s Toughest Prisons sa na jeden týždeň zaradil medzi väzňov.

V seriáli možno okrem iného vidieť i to, ako Raphael navštívil jednu z 12-tich väzníc na ostrove Maurícius. Hoci ostrov patrí medzi luxusnejšie dovolenkové destinácie a v záujme vlády je, aby bola miera kriminality čo najmejšia, donedávna boli ich kriminály zahĺtené drogami a trestanci ich takmer celé ovládali.

Zmena nastala po nástupe nového väzenského komisára, nastoľujúceho nové pravidlá –  odsúdeným dal lekciu, ktorá reštartovala systém na nepoznanie. V druhý deň jeho nástupu zorganizoval razie so špeciálnymi jednotkami a všetkým zabavili drogy, zbrane, peniaze a tisíce telefónov, ktoré verejne nechali zničiť cestným valcom. Za jednu noc tak bol zavedený režim s nulovou toleranciou, kedy väzni prišli o všetky privilégia vrátane cigariet.

Nápravnovýchovný ústav Melrose je určený pre odsúdených s maximálnou ostrahou. Nachádza sa tu zhruba 800 najnebezpešnejších vrahov, drogových pašerákov, násilníkov a iných zločincov. Na každého dozorcu spadajú 4 trestanci a všetci sú neustále pod dohľadom kamier. Toto miesto obklopujú vysoké múry s kilometrami elektrického drôtu a strážne veže s ozbrojenými jednotkami, majúce povolenie strieľať každého, kto sa priblíži k betónovým hraniciam. Kriminál Melrose považujú za najzabezpečnejší v celej Afrike.

Atmosféra v tomto zariadení je výrazne odlišná od iných. Odsúdení sa boja nového systému, v celách panuje až výrazné ticho a pokojná nálada. Na chodbách nepočuť žiaden smiech, nadávky alebo hlasné výkriky. Deň začína budíčkom o 6:15, ani o minútu neskôr. Za každú minútu, ktorú si niekto dopraje navyše, dostáva jeden deň samotky. Raňajky sú veľmi rýchle a skromné – voda a chlieb.

Počas dňa väzni pracujú na rôznych pracoviskách, kde napríklad šijú topánky pre dozorcov. Odmena za týždeň práce sú 3 doláre, začo si môžu len veľmi máličko prilepšiť na rozdiel od iných zariadení, kde majú povolené aspoň fajčenie. Zakázané sú aj finančné dary od rodiny, ktoré boli kedysi hlavným príjmom trestancov. Všetci sú nútení pracovať a v prípade nepodrobenia pravidlám ich čaká trest v podobe samotky.

Na našom Facebooku MANMAGAZIN nájdete pre chlapa to najlepšie ? Sledujte ho >>>TU<<<

Tie sú najväčšou hrozbou. Za jedinú cigaretu môžu dostať až 16 dní. Na samotke väzňov „šikanujú“ a tí majú strach hovoriť o rôznych praktikách karhania, ktoré na samostatných celách zažili. Jednou z nich je aj to, že dozorci počas dňa z cely vyberú matrac a na zem vylejú vodu, aby si potrestaní nemohli sadnúť či ľahnúť na dlážku.

Tresty nie sú jediným výchovným spôsobom tejto väznice. Za dobré správanie majú trestanci možnosť zúčastniť sa na vonkajšom skupinovom cvičení Tajči. Táto terapia má pomôcť oslobodiť telo a myseľ a zbaviť sa tak stresu. Ďalším benefitom za dodržiavanie pravidiel sú povolené návštevy rodiny.

Väzenský komisár tvrdí, že verejnosť stratila rešpekt voči miestam, ako je Melrose. Ľudia si myslia, že v nápravných zariadeniach majú väzni bazény a žijú si v nich lepšie ako na slobode. Jeho úlohou bolo tieto mylné predstavy napraviť a nastoliť poriadok v podobe nemilých trestov. Najprísnejším opatrením bol zákaz cigariet. Tie väzňom slúžia ako mena a kvôli nim vraj vznikali všetky boje a potýčky. Jeho úlohou je preto zaistiť, aby sa ľudia báli ísť do väzenia a presne to sa svojimi prísnymi metódami snažia dosiahnúť.

Zdroj: netflix.com | Foto: youtube.com, pixabay.com