Počas nacistickej nadvlády bolo vytvorených hneď niekoľko koncentrančných táborov, respektíve vtedy pracovných táborov pre Židov. Mnohé z nich boli na území Nemeckom okupovaného Poľska. Najväčším peklom si však museli väzmi prechádzať v tábore na juhovýchode Poľska pri dedinke Sobibor. 

Tábor Sobibor bol súčasťou operácie Reinhard, ktorá má na svedomí smrť viac ako dvoch miliónov ľudí. Podľa dobových dokumentov mali vedúci tohto tábora nariadiť zničenie všetkých stôp a zabetónovanie všetkých hrobov. Poľskí a izraelskí archeológiva však nedávno podnikli výpravu, aby skutočne zistili, čo sa dialo v neslávne známom tábore Sobibor.

Medzi prvými vecami, ktoré spomínaní archeológovia našli, boli zámky a kľúče od ciel, ale tiež ťažké okovy na ruky a nohy. Počas necelej dvojročnej existenice bolo v tábore zavraždených viac ako 250 tisíc ľudí a podľa dokumentov sa za celý čas odtiaľ dokázalo dostať len 60 ľudí. Medzi nájdenými pozostatkami tiel bolo viacero z nich objavených tvárou k zemi a s prestrelenou lebkou odzadu.

Tábor Sobibor je označovaný za jedno z najzvrátenejších a najdesivejších tajomstiev Hitlera, pretože tu sa ani nepredstieralo, že ide o pracovný tábor. Bola to čistá „fabrika na smrť“. Tie veľké diery v zemi, ktoré možno vidieť na obrázku či na videu, sú obrovské plynové komory, v ktorých našlo smrť viac ako štvrťmilióna Židov. Zábery archeológov zo Sobiboru nájdete vo videu nižšie.

Peklo zvané Sobibor sa dočkalo aj filmového spracovania, pričom najznámejšia je snímka z roku 1987 Útek zo Sobiboru. V roku 2018 vznikla aj vojnová dráma s názvom Sobibor, ktorá  bola natočená a vyrobená v Rusku.

Útek zo Sobiboru 1987 trailer

Sobibor 2018 trailer

Zdroj: Unilad.co.uk, YouTube, Wikipedia.org | Foto|Video: YouTube