Spoločnosť Hyperion, ktorá je priekopníkom vodíkového pohonu vyvíja svoje vôbec prvé auto s názvom XP–1. Autá na vodíkový pohon sú v podstate elektromobily, ktoré sú naplnené stlačeným vodíkom. Ten sa nespaľuje, ale spája sa a reaguje s kyslíkom čerpaným zo vzduchu a v procese sa vytvorí prúd elektrickej energie a voda, ktorá je jedinou emisiou vozidla.

Stručné parametre

S výkonom 1000 konských síl dosiahne 100 km/h za neuveriteľné 2,2 sekundy. Pri maximálnej rýchlosti ukazuje ručička tachometra až na 354 km/h! Dojazd Hyperionu XP- 1 je až 1600 km a počas jeho nabíjania si ani nestihnete vypiť kávu na pumpe. Je to totiž len 5 minút! To všetko znie až príliš dobre, no výrobca tvrdí, že ukladanie elektrickej energie v systémoch s vodíkovými palivovými článkami výrazne znižuje hmotnosť a zároveň ponúka lepšiu ovládateľnosť a brzdenie v porovnaní s klasickými elektromobilmi. Fascinujúci je tiež futuristický dizajn s vertikálnym otváraním dverí.

Auto Hyperion XP-1Hyperion XP – 1 je výsledkom takmer 10 rokov vývoja a testovania vodíkovej technológie. Pracovalo na ňom bezmála 200 výskumníkov a vedcov. Túto technológiu používa aj NASA a ďalšie letecké, inžinierske a vesmírne firmy. Hyperion teraz začal aplikovať tento systém aj na komerčný sektor.

auto Hyperion XP-1

Spoločnosť Hyperion

Hyperion je technologická spoločnosť založená v roku 2011, ktorá má sídlo v meste Orange v americkom štáte California. Venuje sa obnoviteľnej vodíkovej energii a je rozdelená na tri sektory: Hyperion Energy, Hyperion Motors, a Hyperion Aerospace. Firma sa snaží o úplnú revolúciu v dopravnom priemysle a chce ponúkať pohodlné, vysokokvalitné a lacné vodíkové palivo.

Na našom Instagrame MANMAGAZIN.SK nájdete pre chlapa to najlepšie 😎 Sledujte ho >>>TU<<<

Generálny riaditeľ Hyperion-u Angelo Kafantaris uviedol: „Leteckí inžinieri už dlho chápali výhody vodíka ako najľahšieho prvku vo vesmíre a teraz, s týmto vozidlom, môžu aj zákazníci pocítiť jeho mimoriadnu hodnotu“ Viac detailov bude odhalených, keď Hyperion XP-1 vstúpi do výroby v roku 2022. Máme sa určite na čo tešiť.

Zdroj: Hyperion.inc | Foto: Hyperion.inc, Facebook/Hyperionmotor

Staňte sa redaktorom Manmagazinu, viac info o našej ponuke nájdete – TU