INZERCIA | V minulosti bolo fotografovanie veľmi nezvyčajnou aktivitou, ktorá nedokázala uživiť rodinu a dokonca na takéto veci ani nebol čas. Dnes už má fotoaparát skoro každá bežná rodina na zaznamenávanie fotografií a mnoho ľudí sa dokonca profesionálnym fotografovaním dokáže aj uživiť. Preto, aby ste mohli tvoriť kvalitné, prípadne profesionálne fotografie potrebujete vybavenie vo forme fotoaparátu, stojanu, prípadne aj svetiel. Rovnako však potrebujete nadobudnúť aj niektoré zručnosti, ktoré vám umožnia získať estetické vnímanie pri tvorbe fotografií. 

Tip číslo 1: Príslušenstvo

Fotografovanie bez príslušenstva a technického vybavenia nepripadá do úvahy. Poriadny fotoaparát je značnou investíciou, no bez neho sa nepohnete. Netreba však bezhlavo nakupovať všetky drobnosti, pretože samotný cit pre fotografiu získate práve vybudovaním vzťahu s fotoaparátom. Je preto nevyhnutné, aby ste zvolili kvalitný foťák a pouvažujte aj nad statívom, ktorý je tiež veľmi dôležitý. Na učenie vám budú stačiť tieto dva komponenty a postupne si dokúpite aj ostatné dôležité veci, podľa toho, ktorý typ fotografie vád nadchne. 

Tip číslo 2: Popustite uzdu kreativite

Ak sa chcete naučiť fotografovať samoučením je dôležité, aby ste fotoaparát neustále nosili so sebou. Tak sa veľmi rýchlo môžete naučiť mať oko na estetické momenty a vedieť ich zachytiť. Zároveň môže byť skvelou formou aj vytvorenie zoznamu, kde si spíšete všetky veci, ktoré by ste chceli odfotiť. Potom si do tohto zoznamu môžete zapisovať aj dôležité parametre ako je smer svetla, či uhol fotografie. Odporúčame sa potom vrátiť na to isté miesto a skúšať nové typy svetla, uhla a tak zistiť, ako je dobré vnímať fotografované predmety. 

Tip číslo 3: Nehľadajte výnimočnosť

Často viete nájsť zaujímavý motív aj v úplne bežných situáciách a predmetoch. Je dôležité vedieť sa naučiť vnímať prítomný okamih, lom svetla, hru tieňov a mnohé ďalšie bežné naratívy, ktoré však môžu zaručiť dokonalú fotografiu. Snažte sa hrať s bežnými predmetmi a fotiť ich v zaujímavých formách, aby ste docielili vždy nový výsledok. Na bežných predmetoch sa učí fotiť najlepšie. Ideálne je tiež naučiť sa fotiť v rôznych svetelných podmienkach. 

Tip číslo 4: Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové

Aj keď pozorovaním viete nadobudnúť množstvo znalostí a naučiť sa fotografovať, môžete využiť aj iné formy vzdelávania. Ideálne sú rôzne online kurzy, ktoré si môžete naplánovať úplne bez problémov priamo do vášho diára. Väčšinou fungujú na princípe videí, ktoré si môžete pozrieť kedykoľvek. Ideálna možnosť je, pokiaľ ovládate cudzie jazyky, siahať aj po kurzoch, ktoré sú zahraničné a tak prinášajú úplne nové inovácie a pohľad na vec. 

Foto: Pexels.com