Silné rodinné puto, mafia, zbrane, peniaze, moc, drogy, alkohol a krásne ženy. Všetky tieto veci sú neoddeliteľnou súčasťou dobrých mafiánskych a gangsterských filmov. ManMagazin.sk vybral tých 10 najlepších, ktoré by nemali chýbať na vašom zozname.

Krstný otec (1972 – 1990) – séria

Stará dobrá klasika, ktorú by mal vidieť každý poriadny chlap. Gangsterská dráma Krstný otec, natočená podľa rovnomenného bestselleru Maria Puza, patrí medzi prelomové diela tzv. Nového Hollywoodu. Príbeh newyorskej taliansko-americkej mafiánskej rodiny Corleonovcov, ktorej tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), sa odohráva v rokoch 1945 – 1955 a zaznamenáva prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhej svetovej vojny. Snímka získala tri Oscary – za nejlepší film, scenár podľa predlohy a mužský herecký výkon v hlavnej úlohe – Marlon Brando, ktorý svoju cenu prevziať odmietol.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

V južnom Bostone v sedemdesiatych rokov minulého storočia prehovorí agent FBI John Connolly (Edgerton) írskeho mafiána Jamesa „Whitey“ Bulgera (Johnny Depp) k spolupráci s FBI a vyradeniu spoločného nepriateľa, talianskej mafie, z hry. Filmová dráma rozpráva príbeh spojenectva, ktoré sa vymklo kontrole a umožnilo Whiteymu vyhnúť sa právnemu postihu, upevniť si mocenské postavenie a stať sa jedným z najbezohľadnejších a najmocnejších gangstrov v histórii Bostonu. Popravde, spoznali by ste majstra prevlekov Johnnyho Deppa v hlavnej úlohe?

Legendy zločinu (2015)

Film rozpráva príbeh gangstrov, dvojčiat Reggieho a Rona Krayových, jedných z najznámejších zločincov v histórii Veľkej Británie, a ich ríše organizovaného zločinu, ktorú v 60. rokoch 20. storočia vybudovali vo východnej časti Londýna. Zaujímavosťou je, že hlavnú dvojrolu Rona a Reggieho stvárnil Tom Hardy.

Lovci gangstrov (2013)

Píše sa rok 1949 a v Los Angeles vládne neľútostnou rukou gangster a brooklynský rodák Mickey Cohen. Riadi väčšinu nelegálnych aktivít v meste, vrátane obchodu s drogami a zbraňami, prostitúcie či nelegálneho stávkovania. O jeho ochranu sa starajú kumpáni, tiež podplatená polícia a skorumpovaná politická elita. Mickey má v podstate pod kontrolou všetky miestne orgány, ktoré by ho mohli ohroziť. Je schopný zastrašiť aj policajtov, ak by sa chceli vzoprieť nekalým jeho praktikám. Výnimku by mohla predstavovať tajná jednotka losangelskej polície, ktorú spoločne vedú John O’Mara (Josh Brolin) a Jerry Wooters (Ryan Gosling), ktorých dá dokopy snaha zničiť Cohenov svet.

Verejní nepriatelia (2009)

Tento príbeh hovorí o mužovi, ktorý mal obrovské sympatie verejnosti, navzdory tomu, že páchal tie najväčšie zločiny. Podľa štátnych inštitúcii vykrádal banky. Podľa ľudí trestal tých, ktorí zavinili hospodársku krízu. Reč je o Johnovi Dillingerovi.

Zjazvená tvár (1983)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov. V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich“ osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov – Tony Montana (Al Pacino) – sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných…

Skrytá identita (2006)

Kriminálna dráma Skrytá identita je zasadená do Bostonu, kde štátna polícia vedie vojnu s organizovaným zločinom. Tajný policajt Billy Costigan (Leonardo Di Caprio) je poverený úlohou infiltrovať zločineckú sieť, ktorej šéfuje boss Costello (Jack Nicholson). Billy si rýchlo získa Costellovu dôveru, ale je tu tiež Colin Sullivan (Matt Damon), ktorý infiltroval policajné zložky, aby tam získaval pre zločinecký syndikát cenné informácie. Životy oboch mužov sú hlboko ovplyvnené prostredím, v ktorom sa pohybujú. Časom však vyjde najavo, že v systéme je ešte jeden hráč, ktorý hrá na obe strany. Billyho i Colinova existencia je zrazu ohrozená.

Americký gangster (2007)

Oscaroví herci Russell Crowe a Denzel Washington sa spojili s oscarovým scenáristom Stevem Zaillianem (Schindlerov zoznam, Gangy New Yorku) a úspešným režisérom Ridleym Scottom (Gladiátor, Čierny jastrab zostrelený). Tak vznikol strhujúci príbeh o vzostupe a páde jedného z najmocnejších mužov newyorského podsvetia Frankovi Lucasovi a o obyčajnom policajtovi, ktorý ho dostal na kolená.

Mafiáni (1990)

Školák Henry Hill sníva o tom, že sa stane gangstrom. Vykonáva drobné služby pre miestnych mafiánov a keď je zadržaný políciou kvôli pašovaniu cigariet, odmieta vypovedať, čo mu prináša priazeň krstného otca Paula Cicera, ktorý ho príjme do svojich služieb. Henry spolu s Jimmym Conwayem a Tommym DeVitem urobia úspešnú lúpež na letisku. Jimmy sa stáva mladíkovým priateľom a mentorom. Za surové zmlátenie jedného dlžníka sú Henry s Jimmym odsúdení na 10 rokov. Vo väzení sa Henry zapletie do distribúcie drog, pretože má strach, že jeho rodina zostane bez finančných prostriedkov. Keď je po štyroch rokoch podmienečne prepustený, sľubuje Cicerovi, že drogy nechá. Henry, Jimmy a Tommy vykonajú ďalšiu lúpež, ktorá im prinesie 6 miliónov dolárov. Na ich stopu sa však dostáva FBI. Cicero sa preto rozhodne odstrániť slabý článok, ktorým je zabijak Tommy. Henry zisťuje, že ďalší na rade bude on, a preto sa rozhodne prihlásiť sa ako dobrovoľný svedok, aby získal ochranu federálnych úradov, ktoré mu zariadia zmenu totožnosti.

Podfu(c)k (2000)

Ukradnúť briliant v Antverpách je jedna vec, dostať ho cez Londýn do New Yorku druhá. Chlapík, ktorý má na starosti transport diamantu, totiž holduje hazardu, V ilegálnom boxerskom ringu sa schyľuje k dopredu zaplatenému zápasu a na ukradnutý 84-karátový diamant má zálusk ďalší zlodej – chladnokrvný zabiják Boris. A ešte tu je Brick Top, promotér ilegálneho boxu, majiteľ prasacej farmy a jeden z najodpornejších zloduchov londýnskeho podsvetia.

Zdroj: Youtube.com, csfd.cz | Foto: rollingstone.com, worldfilmgeek.com