Prvá svetová vojna, Druhá svetová vojna, Studená vojna či vojna v Iraku. Vojny a ozbrojené konflikty sú spojené s ľudstvom odjakživa. Filmy s touto tematikou nám umožňujú, aby sme si pripomenuli, aké bolo a je zabíjanie často nezmyselné a akých zverstiev sa dokážu ľudia dopustiť.  Nasledujúce filmy zachytávajú vojnu z pohľadu vojakov, obyčajných ľudí či samotných svetových vodcov.

 

Zachráňte vojaka Ryana (1998)

Druhá svetová vojna bola rozhodujúcou udalosťou  20. storočia. Zmenila hranice sveta a dodnes je nazývaná „poslednou veľkou vojnou“. Jedným z kľúčových momentov bolo vylodenie v Normandii na pláži s krycím menom Omaha. Aj napriek úspechu operácie zomrelo veľké množstvo vojakov v bitke o kus francúzskeho pobrežia. Z pohľadu kapitána Johna Millera je evidentné, že si uvedomuje nebezpečie,  ktoré na jeho jednotku čaká. Netuší však, že to nie je tá najťažšia úloha, ktorú budú musieť splniť. S jednotkou musia nájsť vojaka Ryana, ktorého bratia padli v boji a on má byť preto odvedený späť domov. Problémom však je, že Ryan je stratený kdesi za nemeckými nepriateľskými líniami…

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

Krátko po tom, čo Japonci 7. októbra 1941 zaútočili na Pearl Harbor, prihlásil sa vtedy 23-ročný Američan Desmond Doss do služby vlasti. Z presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň a zabíjať. Stal sa tak zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. pešej divízie. Skutočnosť, že Doss odmietal zbraň, sa nestretávala s pochopením u jeho spolubojovníkov. Iba blázon by chcel, aby mu v boji kryl chrbát chlapík vyzbrojený len odhodlaním a lekárničkou. Často musel čeliť nevraživosti a útokom ostatných vojakov. Aj napriek tomu, ako jediný americký vojak v 2. svetovej vojne bojoval v prvej línii neozbrojený. V roku 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrov vysoký útes. Keď vojaci vyšplhali s pomocou lana na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej, mínometnej a guľometnej paľby. Vojak Doss sa odmietol ukryť a zostal uprostred krvavého pekla. Znášal jedného zraneného po druhom z útesu do bezpečia. Počas vyčerpávajúcich 12 hodín za stáleho ostreľovania zachránil životy 75 mužov…

Čierny jastrab zostrelený (2001)

Časť elitnej jednotky armády USA je v roku 1993 poslaná do somálskeho Mogadishu, aby sa stala súčasťou mierovej operácie Spojených národov. Úlohou misie je uniesť niekoľko vysoko postavených dôstojníkov somálskeho diktátora. Ide o súčasť strategického plánu na potlačenie občianskej vojny, ktorá zúri po celej zemi. Naplánovaná misia sa ale obráti nesprávnym smerom. Rangers a veteráni musia bok po boku bojovať proti zdrvujúcej presile a utekať za nepriateľskými líniami, pokiaľ sa záchrannému konvoju nepodarí vyraziť k ich záchrane. V ťažkom boji umierajú priatelia, formujú sa vzťahy, chlapci sa stávajú mužmi a vojaci sa učia, ako vyzerá skutočná tvár vojny a hrdinstva.

Schindlerov zoznam (1993)

Hlboko šokujúca, smutná a nemilosrdná dráma o nočnej more holokaustu, založená na skutočných udalostiach.  Dej sa odohráva v poľskom Krakove, kde prichádza v roku 1939 obchodník Oskar Schindler, člen Nacistickej strany, ktorý dokázal nájsť v sebe človeka a zachrániť aj tých, ktorým už nebolo pomoci… Film Stevena Spielberga je jedným z najdôležitejších filmov celej kinematografie a víťaz siedmich Oscarov, vrátane ocenenia za Najlepší film roku a Najlepšiu réžiu. Spielberg dokonca odmietol honorár za réžiu filmu a venoval ho organizácii, ktorá zhromažďuje svedectvá ľudí, ktorí prežili holokaust.

Železné srdce (2014)

Apríl 1945. Zatiaľ čo sa spojenecká armáda pokúša o finálnu ofenzívu na európskom fronte, ujíma sa vojnový veterán, armádny seržant Wardaddy, velenia tanku Sherman a vydáva sa s jeho päťčlennou posádkou na vražednú misu. Tvárou v tvár početnej presile a v doprovode úplného zelenáča, ktorý sa v ich čate ocitne zhodou okolností, je Wardaddy so svojimi mužmi nútený získať šťastie na svoju stranu a doviesť do úspešného konca svoje hrdinské pokusy zaútočiť na samotné srdce nacistického Nemecka. Podarí sa im to?

Bitka o Sevastopoľ (2015)

Čo spôsobilo, že Ljudmila Pavličenková, krásna mladá žena, vzala do ruky zbraň a stala sa jednou z najúspešnejších sniperiek Druhej svetovej vojny? Je hrdinkou, alebo len chladnokrvnou vrahyňou, ktorá má na svedomí 309 obetí? A aký bol jej vzťah k americkej prvej dáme Eleanor Rooseveltovej? Dokázala si zachovať ženskosť aj počas vojenských operácií? Nielen na tieto otázky odpovie strhujúca a napínavá dráma Bitka o Sevastopoľ, ktorá vás prevedie jednou z najdôležitejších bitiek Druhej svetovej vojny.

Pianista (2002)

Film Pianista je príbehom Wladyslawa Szpilmana, skvelého pianistu a uznávaného interpreta Chopinových skladieb. Píše sa rok 1939, Szpilman má 28 rokov. Poľsko je napadnuté nemeckými vojskami, ktoré postupne prichádzajú do jeho hlavného mesta Varšavy. Takmer okamžite sú uplatnené tvrdé opatrenia voči židovskej komunite. Szpilman a jeho rodina – rodičia, brat a dve sestry – žili až doposiaľ spokojným životom, no sú donútení podriadiť sa ponižujúcim pravidlám. Okrem toho, že im dochádzajú  peniaze a jedlo, musia pod hrozbou prísneho trestu nosiť na ruke Davidovu hviezdu. Nátlak sa postupne zvyšuje a rodina je na tom stále horšie. Sú donútení predať obrazy, striebro, nábytok a nakoniec aj Szpilmanovo drahocenné piano. Najväčšou ranou je však rozhodnutie, podľa ktorého majú byť všetci židia umiestnení do uzatvoreného areálu s vysokými plotmi – na miesto, ktoré vstúpilo do dejín ako Varšavské ghetto.

Pád Tretej ríše (2004)

29. apríla Červená armáda obkľúčila vládnu štvrť a odrezala ju od územia Berlína, v jeho uliciach sa bojuje o každý dom. Počas tejto noci diktuje Hitler sekretárke Traudl Jungové svoju poslednú vôľu a žení sa s Evou Braunovou. Svadobnými svedkami sú Goebbels a Borman. 30. apríla zahájila ruská armáda boj o Ríšsky snem (Reichstag). Hitler sa rozhodol spáchať samovraždu. Spoločne s Evou Braunovou sa otrávili a ich mŕtvoly boli spálené na záhrade ríšskeho kancelárstva. O deň neskôr otrávila Magda Goebbelsová v spánku svojich šesť detí. Potom odišli Magda a Joseph Goebbelsovi do záhrady a zastrelili sa. Aj napriek tomu, že generál Weindling vydal rozkaz ku kapitulácii, v uliciach sa bojuje naďalej.

1944 (2015)

Sovietsky zväz 16. júla 1940 v súlade s paktom Ribbentrop – Molotov pričlenil Estónsko ku svojmu územiu. 55-tisíc estónskych občanov bolo zmobilizovaných do Červenej armády. Nemecko v roku 1941 obsadilo toto územie. Miestni obyvatelia nemeckých „osloboditeľov“ vrelo vítali a 72-tisíc z nich vstúpilo do nemeckých ozbrojených síl. Estónski dobrovoľníci vo Waffen-SS, tzv. baltické légie, patrili k najkvalitnejším jednotkám SS. V septembri 1944 boli nemecké jednotky evakuované po mori a na územie Estónska vstúpila Červená armáda. So Sovietmi však neprišla sloboda, ale poroba. Zvyšky estónskych ozbrojených skupín kládli odpor Sovietom až do 50. rokov, kedy už prebiehali vraždy, politické procesy, teror a predovšetkým deportácia do gulagov na Sibír.

Vojnový kôň (2011)

Pôsobivý príbeh mladého chlapca menom Albert a jeho milovaného koňa Joeyho sa odohráva na samom začiatku Prvej svetovej vojny. Joey je Albertovým otcom predaný britskej armáde a následne poslaný na front, kde začína jeho pozoruhodná púť na pozadí veľkej vojny. Navzdory prekážkam, ktorým je na každom kroku nútený čeliť, Joey ovplyvňuje a mení životy všetkých, s ktorými sa na svojej púti stretáva. Albert, ktorý na svojho priateľa nedokáže zabudnúť, opúšťa domov a vydáva sa na francúzske vojnové polia, aby tu svojho koňa našiel a priviedol ho naspäť domov.

Kód Enigmy (2014)

V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga. Namiesto páchateľa tohto zločinu však v putách odviedli samotného Turinga, ktorý bol obvinený zo s*xuálnych priestupkov a čakal ho súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu s tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroju Enigma. Film rozpráva príbeh matematického génia, ktorý vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachránil tak tisíce ľudských životov.

Pearl Harbor (2001)

Danny a Rafe sú od detských čias priateľmi a obaja si zamilovali lietadlá a lietanie. Nerozišli sa ani v dospelosti, kedy sa obaja stali pilotmi americkej armády. V Európe už zúri vojna, ale americkí vojaci zatiaľ trávia mierové dni na svojich základniach. Napriek tomu sa Rafe, ktorý je starší, prihlási ako dobrovoľník do britských RAF a odchádza bojovať do Európy. Krátko pred odchodom sa zoznámi so zdravotnou sestrou Evelyn. Evelyn a jej kamarátky sa prichádzajú pobaviť s vojakmi z Rafeovej jednotky. Rafe a Evelyn spolu strávia posledný romantický večer. V závere Rafe prizná Evelyn, že odchádza do vojny. Danny s jednotkou a skupina zdravotných sestier sú prevelení na havajskú základňu Pearl Harbor, kde Evelyn oddane čaká na každý Rafeov dopis. Jedného dňa je to práve jeho najlepší priateľ Danny, ktorý prináša Evelyn smutnú správu. Rafe bol zostrelený nad morom a zahynul. Aj keď sa spočiatku tomu bránia, medzi oboma ľuďmi, ktorých bolí strata blízkeho priateľa, začne vznikať milostné puto. Zanedlho spolu Danny a Evelyn strávia noc. Jedného dňa sa však pred dverami Evelyninej ošetrovne objaví Rafe, živý a zdravý. Zraneného pilota totiž vylovili z mora a zachránili francúzski rybári. Rafe okamžite spozná, že medzi Dannym a Evelyn vznikol cit. Jeho reakcia je tvrdá a odmietavá, a preto uvítací večierok skončí bitkou. Do milostného trojuholníka však nečakane vstupujú historické udalosti. 7. decembra 1941 napadlo Japonsko základňu Pearl Harbor.

Stalingrad (1993)

Hitlerove príkazy zneli: Neustupovať a nevzdávať sa. V krutej zime tak zahynulo viac než dva milióny mužov. Boj o Stalingrad sa tak stal prelomom vo vývoji vojny a Nemecko sa z tejto zničujúcej porážky nikdy nespamätalo. Brutálnu realitu môžete vidieť očami nemeckého dôstojníka Hanse von Witzlanda a jeho čaty. Sledujte príbehy obyčajných nemeckých vojakov, ktorí spoznávajú pravú povahu režimu a nadšenie z budovania Tretej ríše u nich pomaly prechádza v rozčarovanie a v túžbu dostať sa za každú cenu domov.

Nepriateľ pred bránami (2001)

17. júl roku 1942 začala jedna z najväčších bitiek 2. svetovej vojny. Bojovalo sa o priemyselné mesto na Volge, vtedajší Stalingrad a velenia oboch armád – sovietske aj nemecké- si boli vedomé, že práve tu sa rozhodne o konečnom víťazstve. Príbeh, inšpirovaný rovnomennou knihou amerického historika Williama Craiga, opisuje súboj ruského ostreľovača Vasilija Zajceva s nemeckým  majorom Konigom. Ten dostal za úlohu zlikvidovať vojaka z Uralu, ktorý má pre sovietsku vojenskú propagandu nesmiernu cenu. Jeho nadriadený Danilov z neho doslova „stvoril“ prototyp skromného, prostého a pritom neohrozeného hrdinu, schopného bez zaváhania položiť život za vlasť. Netuší, že si tým tiež postavil do cesty soka v láske. Nemecká strana verí a dúfa, že smrť Vasilija by aspoň na čas ochromila bojaschopnosť Červenej armády pri Stalingrade.

Údolie tieňov (2002)

V nedeľu 14. novembra 1965 sa vo vietnamskom údolí Ia Drang po prvýkrát stretli Američania s nepriateľmi z komunistického severného Vietnamu. 395 amerických vojakov malo proti sebe 10-násobnú presilu, ktorá  bola na svojom území. Následné trojdenné boje vstúpili do histórie ako začiatok vietnamskej vojny.  Film scenáristu a režiséra Randalla Wallaceho zachytáva nielen pekelnú bitku, ktorá sa v „údolí tieňov“ rozpútala, ale tiež pocity ľudí, ktorí sa jej zúčastnili. Neboli to len americkí a vietnamskí vojaci – dramatické udalosti totiž prežívali na diaľku aj ich najbližší, najmä manželky. Hlavným hrdinom je plukovník Hal Moore – úprimne veriaci katolík a otec piatich detí, no predovšetkým vynikajúci vojak a stratég, ktorý sa neobáva ani tých najnebezpečnejších situácií. Film vznikol podľa spomienkovej knihy generálporučíka vo výslužbe Harolda G. Moorea a vojenského spravodajcu Josepha L. Gallowayeho, ktorý sa bitky zúčastnil ako pozorovateľ.

Kód Navajo (2002)

8. decembra 1941, deň po Pearl Harbore, vyhlasujú Spojené štáty vojnu Japonsku. Elitné námorné jednotky boli aktivované, aby vybojovali bitky v Pacifiku. Bitky, v ktorých nezáležalo iba na bojovej stratégii a kvalite zbraní, ale tiež na chytrosti a pripravenosti vojakov. V roku 1942 bolo do americkej armády k námorníctvu naverbovaných niekoľko stoviek Navajov. Tí boli prvotriedne vyškolení ku kódovaniu strategických správ vo svojom jazyku a stali sa tak tajnými zbraňami proti nepriateľom. Odvážneho seržanta Joa Endersa stretávame vo vojnovom lazarete. Na Šalamúnových ostrovoch bol ťažko zranený a nepočuje na jedno ucho. Scéna, pri ktorej ku zraneniu prišlo, sa mu stále ako film vracia späť. Joe je rozhodnutý sa za každú cenu vrátiť na bojisko, čo sa mu s pomocou zamilovanej sestričky podarí. Je pridelený k jednotke mariňákov a spoločníkom na život a na smrť sa mu stáva Navajo Ben Yahzee. A bojovým heslom je príkaz: Kód Navajo nesmie byť za žiadnu cenu prezradený! Nicolas Cage kvôli tomuto filmu dokonca odmietol úlohy v snímkach Pán prsteňov a Spiderman.

Na život a na smrť (2013)

Členovia amerických zvláštnych jednotiek Navy SEALs sú najlepší vojaci na svete: fyzicky zdatní a psychicky odolní ísť za hranice ľudských možností; najlepšie vycvičení, vybavení dokonalou schopnosťou prežiť kdekoľvek. V noci z 27. na 28. júna 2005 sú štyria členovia elitnej jednotky vysadení helikoptérou v afganských horách. Úlohou operácie Red Wings je na neďalekej základni Talibancov zneškodniť jedného z ich pohlavárov, blízkeho priateľa Usáma bin Ládina. Hneď na začiatku ale riešia problém, ktorý nečakali. Narazia na miestneho pastiera, ešte chlapca, a vojaci odrazu stoja pred morálnou dilemou: majú dieťa zabiť alebo ho pustiť a riskovať prezradenie? Rozhodnú sa pre druhú možnosť. Chyba. Za krátku chvíľu čelia obrovskej presile po zuby ozbrojených Talibancov a nasleduje krvavá bitka na život a na smrť.

Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)

8-ročný Bruno je synom nacistického dôstojníka, ktorý je povýšený a následne odvelený z pohodlia Berlína do opustenej oblasti na vidieku. Bruno, nakoľko jeho staršia sestra už má iné záujmy, sa cíti osamelý a nemá sa s kým hrať. Z nudy a zo zvedavosti neposlúchne matkino varovanie, že sa nemá vzďaľovať od domu, a vydá sa k neďalekej „farme“. Netuší, že je to koncentračný tábor, kde sa v praxi prevádzajú „konečné riešenia“ židovskej otázky. Náhodou sa však stretne s rovnako starým Shmuelom, ktorý je oblečený do pruhovaného „pyžama“ rovnako ako kuchár, ktorý pre Brunovu rodinu varí. Napriek tomu, že chlapec na druhej strane plotu s ostnatým drôtom žije úplne iný život než Bruno, dvojica sa skamaráti a Bruno si začína uvedomovať, aký je v skutočnosti svet dospelých. Stret s realitou 2. svetovej vojny však pre oboch chlapcov končí tragicky… Drámu podľa románu Johna Boynea, ktorá ukazuje z neobvyklého pohľadu brutalitu, nezmyselnosť a zničujúce dôsledky vojny, natočil režisér Mark Herman. Napriek tomu, že meno koncentračného tábora nie je zmienené, podľa viacerých náznakov z filmu a predlohy sa jedná o Osvienčim.

Mariňák (2005)

20-ročný zelenáč Anthony Swofford chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii. Netušil ale, že ho táto túžba vyhodí so sniperskou puškou v ruke a 50 kilovým batohom na chrbte uprostred nekonečnej arabskej púšti tvárou v tvár vražednému teplu a nepriateľským irackým vojakom. So svojou situáciou sa Swofford a jeho kamaráti vyrovnávajú prostredníctvom sarkazmu a čierneho humoru. Vo vojne uprostred zeme, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidia, a z dôvodov, ktoré nechápu, im ani nič iné nezostáva.

Slzy slnka (2003)

Keď padne demokratický režim v Nigérii a moci sa chopí bezohľadný vojenský diktátor, dostane ostrieľaný veterán námornej pechoty A. K. Waters zdanlivo rutinnú úlohu – zachrániť členku organizácie „Doktori bez hraníc“, Dr. Lenu Kendricks, ktorá sa stará o obete zúriacej občianskej vojny v odľahlej dedine. Lekárka je ochotná opustiť dedinu len pod podmienkou, že sa Watersovi muži postarajú o prevoz dedinčanov na blízku hranicu. Keby boli zanechaní napospas osudu, čoskoro by padli za obeť početnej armáde rebelov. Vojaci sú ochotní vystaviť sa najvyššiemu riziku a dopraviť dedinčanov naprieč hustou džungľou. Avšak stojí pred neľahkým rozhodnutím, či je život jedného muža cennejší než životy ich samotných a ostatných utečencov, ktorých záchranu považujú za svoju morálnu povinnosť.

Zdroj: csfd.cz, Youtube.com | Foto: kingofwallpapers.com