V tomto článku sa budeme venovať kinematografii, a to konkrétne filmom, ktoré už síce na prvý pohľad zapadli prachom, no stále majú čo ponúknuť. Bude to trojica filmov z obdobia od roku 1950 do roku 1990, keď svet špeciálnych efektov ešte neexistoval a v popredí bolo najmä umenie samotných hercov. 

 

Dvanásť rozhnevaných mužov (1957)

Začíname najstarším filmom z našej top trojky. Dvanásť rozhnevaných mužov je príbeh odohrávajúci sa takmer celý čas v jednej miestnosti. A to v miestnosti, v ktorej má porota rozhodnúť o vine či nevine mladého chlapca, ktorý údajne zabil svojho otca. Prípad sa zdá byť úplne jasný a pri prvom hlasovaní jedenásti porotcovia dvihnú ruku za vinu a odsúdenie na trest smrti. Iba jeden jediný z nich vyjadrí svoj nesúhlas. Film postupne odkrýva charaktery jednotlivých porotcov a dôvody ich konania, a je veľmi zaujímave sledovať množstvo argumentačných súbojov medzi mužmi rôzneho veku či spoločenského postavenia, na ktorých je postavený celý dej tejto snímku. Vinný alebo nevinný?

Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Životná rola Jacka Nicholsona v réžii Miloša Formana (rodáka z bývalého Československa). Film, ktorý získal 5 hlavných Oscarov (najlepší film, herec, herečka, réžia a scenár), je zasadený do prostredia psychiatrickej liečebne. Hlavný hrdina v ňom vedie vojnu proti jednej zo sadistických sestier, ktorej sa každý z pacientov bojí a postupne si ich začne získavať na svoju stranu. V snímke sa objavilo aj 89 skutočných pacientov a niekoľko reálnych doktorov a celý film bol natáčaný v prostredí naozajstnej psychiatrickej liečebne v Oregone. Herci boli počas natáčania, dokonca „hospitalizovaní“ v týchto priestoroch, aby sa vedeli do svojich úloh lepšie vžiť.

Prelet nad kukučím hniezdom

Rain Man (1988)

Túto trojicu filmov uzatvára snímka o vzťahu dvoch bratov, z ktorých jeden trpí autizmom. V hlavných úlohách sa tu objavujú Dustin Hoffman a Tom Cruise, ktorých vzájomný vzťah je niekedy smiešny a inokedy zas veľmi smutný. Autistický brat vám totiž môže spôsobiť nemalé problémy, medzi ktoré patrí napríklad aj to, že si nebudete môcť užiť so svojou vlastnou priateľkou. Tento film získal 4 Oscarov v kategóriách najlepší film, réžia, scenár a Dustin Hoffman si vyslúžil Oscara pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Práve Hoffman a jeho stvárnenie muža postihnutého autizmom je hlavným ťahúňom filmu, niet však divu, keďže herec strávil niekoľko týždňov v ústave, aby sledoval správanie ľudí trpiacich touto chorobou a učil sa napodobňovať aj ich pohyby.

 

Zdroj: Csfd.cz | Foto: YouTube